Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Zıplamak' eylem oldu 2 yıl hapis cezası aldı

PKK'yı övücü şarkı ve slogana 'alkışlayarak ve zıplayarak' eşlik etmekten yargılanan genç, mahkûm oldu. Karara bir hâkim muhalefet şerhi koydu

Giriş Tarihi: 4.6.2009 ABONE OL
İddianameye göre, 29 Mart yerel seçimleri öncesinde DTP Batman belediye başkan adaylarını tanıtmak için bir toplantı düzenlendi. 28 Ocak'taki bu toplantıya katılan 3-4 bin kişiden bazısı, terör örgütünü öven yasadışı şarkı söylemeye başladı. Katılanlardan 20 yaşındaki kaynak ustası K.D., "alkışla" eşlik etti. DTP'nin 7 Şubat'ta düzenlediği toplantıda da bu kez bazı kişiler Biji Serok Apo (Yaşasın Başkan Apo) sloganı attı. Bu grubun içine giren K.D., "zıplayarak" slogana eşlik etti. Polisin binlerce kişi arasında kamera kayıtlarından tespit ettiği K.D hakkında Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Terörle Mücadele Yasası'nın 7/2. maddesi gereğince, 2 kez "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Bu arada K.D. tutuklandı. Önceki günkü ilk duruşmada suçlamayı kabul etmeyen K.D., beraatını istedi. Sanık, "Yasadışı slogan atmadım. Davul zurna eşliğinde söylenen şarkılara eşlik ettim. Sloganlara ve yasadışı olabilecek şarkılara eşlik etmedim" dedi.

3 AYDIR HAPİSTE

Esas hakkındaki mütalaasını veren Cumhuriyet savcısı, CD, fotoğraf ve bilirkişi raporlarına göre, K.D'nin terör örgütü propagandasını yaptığını belirtip, 2 kez cezalandırılmasını istedi. Mahkeme de oy çokluğuyla sanığı 2 kez birer yıl hapse çarptırdı. Cezayı iyi halden 20 aya indiren mahkeme, 3 ay cezaevinde yatan sanığı, tutukluluk süresini göz önünde bulundurarak tahliye etti. Heyetten bir hakim ise eylemin yasadışı propaganda içermediği ve sanığın beraati gerektiği görüşüyle karşı yönde oy kullandı. Tahliye olan K.D., 3 gün sonra vatani görev için askere gidecek. Baba Mehmet Şefik D., "Keşke bu dava açılmasaydı. Sanırım Oğlum uzun boylu olduğu için dikkat çekmiş" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Zıplamak' eylem oldu 2 yıl hapis cezası aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA