Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TBMM Onur ödülü Karpat'a

TBMM Onur Ödülü verilen Prof. Dr. Kemal Karpat, "Bu ödül gurur verici, en önemli, en doyurucu olanı" dedi

Giriş Tarihi: 26.6.2009 ABONE OL
TBMM Onur Ödülü, tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat'a verildi. Bugüne kadar birçok yerden ödül, fahri doktora unvanları ve üyelikler alan Prof. Dr. Karpat, "TBMM'nin verdiği ödül bence, gurur verici, en önemli, en doyurucu ödüldür. Çünkü Büyük Millet Meclisi'nden, yani benim vatanımdan, benim vatanımın en yüksek kurumundan geliyor" diye konuştu. Omurga darlığı nedeniyle önceki gün İstanbul'da ameliyat olan Karpat, dün taburcu olarak evine çıktığı gün ödül haberini aldı. Halen Wisconsin Üniversitesi'nde Türk Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevini yürüten tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat, kendisini önce Batı'nın tanıdığını ve anladığını, Türkiye'de ancak son 15-20 senede yazdıklarının daha iyi değerlendirildiğini ve anlaşıldığını belirtti. Eninde sonunda her insanın hakkını alacağını, yaptığının karşılığını göreceğini ancak bunun bazen erken, bazen geç olabildiğini anlatan Karpat, "Türkiye son 20-25 yılda yeni bir gelişme ve düşünce çizgisine girdi. Eskiden mevcut olmayan, söylenmeyen, düşünülemeyen şeyler söylenmeye, düşünülmeye başlandı. Böylece benim yazdıklarımla bugünkü Türkiye düşüncesi birbirine çok yaklaşmış oluyor'' diye konuştu. TBMM Onur Ödülü için yazar Orhan Pamuk, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Fazıl Say, İKÖ Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, ve ÇYDD kurucusu Prof. Dr. Türkan Saylan da aday olarak önerilmişti. Danışma Kurulu'nda ödülün Orhan Pamuk'a verilmesinin toplumda tartışmalara yol açacağı üzerinde duruldu. Saylan'a ise "hayatta olan kişilere ödül verildiği" gerekçesiyle ödül verilemeyeceği belirtildi.

YAZARLAR BİRLİĞİ TARTIŞMASI

Onur Ödülü'nün yanı sıra bazı kurum ve kişilere de Üstün Hizmet Ödülü verildi. AK Parti Milletvekili Muzaffer Baştopçu'nun önerdiği Türkiye Yazarlar Birliği'ne Üstün Hizmet Ödülü verilmesi ise tartışma yarattı. CHP'li Ahmet Küçük'ün, itirazına AK Parti'liler karşı çıkarken, diğer CHP'li üyeler ve DTP'li üye Sırrı Sakık destek verdi. Yapılan oylamada Türkiye Yazarlar Birliği'ne ödül verilmesi oy çokluğu ile benimsendi.

İKTİDAR KAVGASI VAR
Karpat ödül almadan önceki son röportajını yazarımız Nazlı Ilıcak'a vermişti. Karpat, 15 Temmuz'da yayınlanan röportajda, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın taşrada doğan yeni orta sınıfı temsil ettiğini, devlet eliyle para ve mevki sahibi olmuş mevcut orta sınıfın ise 'laiklik perdesi' altında yerini kaptırmama kavgası verdiğini söylemişti.

ARKADAŞINA GÖNDER
TBMM Onur ödülü Karpat'a
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA