Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aydın'la görüntülenen Ertosun: Aile dostumuz

HSYK Üyesi Ertosun, iddialar için "Engin Aydın'la ailecek görüşürüz. Fotoğraf devlet görevlileri tarafından çekilmişse vahim. Hedef HSYK'nın yapısını değiştirmek" dedi

Giriş Tarihi: 31.7.2009 ABONE OL
Ergenekon sanığı Engin Aydın ile birlikte görüntülenen, unvanlı hâkim ve savcıların atanmasında yaşanan "Ergenekon krizi" sırasında adı sık sık gündeme gelen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyesi Ali Suat Ertosun, dün eleştirilere yanıt verdi. Ertosun'un Adalet Bakanlığı Ek Binası'ndaki basın toplantısını bazı HSYK üyeleri de izledi. Ertosun, hakkında sistematik ve maksatlı yayınların asıl hedefinin HSYK'nın yapısını değiştirmek ve zaafa uğratmak olduğunu söyledi. Ergenekon savcılarının görev yerlerinin değiştirilmesiyle ilgili talebin gerekçesinin sorulması üzerine Ertosun, "İnsan hakları ihlali, dinlemedeki belirsizlikler, şüpheli ifadelerinin kendilerine verilmemesi, sadece arama kararıyla insanların yakalanıp götürülmesi" gibi konuları sıraladı.

'ERGENEKON' SAVUNMASI

Ertosun, Ergenekon sanığı Engin Aydın'la görüntülenmesi konusunu anlatırken, 2.5 yıl beraber çalıştıklarını ve ailecek görüştüklerini belirterek, şöyle dedi: "Buluştuğum yer Kızılay'ın tam ortasıdır. Yanımızdaki kişilerden biri eski hâkim, diğeri Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu başkanıdır. Davaları etkileyecek bir konuşma yapılmadı. Gizlice fotoğraf çekilmiştir. Devlet görevlileri tarafından çekilmişse vahim bir durum söz konusu." Yargıtay üyesi olduğunu ve tekrar oraya döneceğini belirten Ertosun, "Bu davalar benim önüme gelirse, Engin Aydın ile ilgili dava gelirse bakmam" dedi. Diyarbakır'da tutuklu Albay Cemal Temizöz'ü kurtarma girişiminde olduğu iddiasını da yalanlayan Ertosun "İstifa etmem isteniyor. Ortada istifa etmemi gerektiren bir neden bulunmamaktadır'' dedi.

'MUSTAFA DUYAR PARA İSTEDİ'
Ertosun, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü olduğu dönemde Sabancı suikastı sanığı Mustafa Duyar'ın cezaevinde Nuriş çetesi tarafından öldürülmesinde parmağı olduğu iddiasına sert çıktı; "müfettiş incelemesinde aklandım" dedi. Ertosun, Can Dündar'ın 1999'da Duyar ile görüşme talebine "Duyar para istedi" ği için izin vermediğini söyledi. Ertosun, 32 kişinin öldüğü "Hayata Dönüş" operasyonları için de "Keşke ölümsüz olsaydı. Ama yapılmasaydı, dışarıda daha fazla insan ölürdü" dedi.

KARGAŞA YARATAN SORU
Ertosun bakanlık güvenliği ve kendi korumaları tarafından sıkı korundu. Salonda bulunan Vakit Muhabiri İsmail Uğur "Genç hâkimlere de Ergenekon sanıklarıyla yemek yemesini tavsiye eder misiniz?" sorusu yöneltince dışarı çıkarıldı. Buna diğer gazetecilerin karşı çıkmasıyla gerginlik yaşandı. Vakit Ankara Temsilcisi Serdar Arseven'in, kendi fotomuhabiri olduğunu söylemesi üzerine Uğur tekrar içeri alındı. Ertosun, "Arkadaşın gazeteci olmadığı söylenmiş. Özür dilerim" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Aydın'la görüntülenen Ertosun: Aile dostumuz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA