'Yön değiştirmek kolay mı?'

Giriş Tarihi: 30.10.2009

Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya'daki resepsiyonda, "Türkiye, yönünü Doğu'ya dönüyor" eleştirilerine "Yok. Öyle kolay mı yön değiştirmek. Türkiye'nin bir devlet politikası haline gelmiş olan AB hedefi vardır" yanıtı verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, 29 Ekim Cumhuriyetin Bayramı nedeniyle Çankaya Köşkü'nde verdiği resepsiyonda, "Türkiye, yönünü Doğu'ya dönüyor" eleştirilerine yanıtı, "Yok. Öyle kolay mı yön değiştirmek? Türkiye'nin yönünü değiştirmek kolay değil. Doğu-Batı nisbi değerlerlerdir. Önemli olan değerler manzumesidir. Türkiye'nin bir devlet politikası haline gelmiş olan AB hedefi vardır. AB, Türkiye için bir devlet politikasıdır" şeklinde oldu. Cumhuriyetin 86. yılının kutlandığını hatırlatarak "Çok olgun bir dönemdeyiz. Herkesin bizi takip ettiği bir dönemdeyiz. Türkiye ne yapıyor diye bakıyorlar. Bu olgunluğun çeşitli ağrıları olabilir. Bu ağrıları çekiyoruz" diye konuştu. Gazetecilerle yaptığı sohbette, Türkiye'nin, bu sorunların hepsini aşacağını kaydeden Gül, "Türkiye'ye dışarı çıkıp da bakınca heyecanlanıyoruz. Ne kadar güçlü, büyük olduğumuz gözüküyor" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi: "Cumhuriyetin temel ilkeleri konusunda bir mutabakat var. Bunların dışındaki düşünceler dikkate alınmayacak kadar marjinaldir. Kendi problemlerimizi kendi gücümüzle aşacağız. Kendi aydınlarımız, siyasetçilerimiz, entelektüellerimiz, ünü Türkiye'yi aşmış insanlarımız var. Kendi meselelerimizi kendimiz halledecek durumdayız. Zaman zaman karşılaştığımız sıkıntılarımızı bu birikimle aşacağız. Atatürk, muasır medeniyet seviyesini hedef göstermiştir. Başka yönetim tarzını, geri dönüşü kimse düşünemez. Benim, Türkiye'nin geleceğine güvenim tamdır." Gül'e yöneltilen sorular ve yanıtları şöyle:
Türkiye'nin yüzü doğuya döndü deniliyor.
Gül: Yok. Öyle kolay mı yön değiştirmek? Türkiye'nin yönünü değiştirmek kolay değil. Doğu-Batı nisbi değerlerlerdir. Önemli olan değerler manzumesidir. Demokrasi, serbest rekabet hepsi mevcuttur. Türkiye'nin bir devlet politikası haline gelmiş olan AB hedefi vardır. Türkiye'yle kim beraber olursa Türkiye ona güç katar. Herkes istediği gibi Türkiye'ye davranamaz. Herkes ahdine sadık kalacaktır. AB, Türkiye için bir devlet politikasıdır. Bizim girişimizi onlar kolaylaştırmazsa biz kendi kendimize yaparız. Türkiye'de şeffaflık, hesap verebilirlik, kanunla güçlenirse, bu sözler anlamsız kalır.
Açılım süreci durdu. Harekete geçirmek için sizin devreye girmeniz söz konusu olur mu?
Gül: Bunlar statik meseleler değildir. Dinamik meselelerdir. Bunlar bir anlık, bir günlük şeyler değil, bir gelişim sürecidir.
Muhalefetle görüşecek misiniz?
Gül: Yeri geldiğinde görüşülür.

İNGİLİZ PROTOKOLÜNDE JAPON SELAMI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrunnisa Gül, Çankaya Köşkü'nde 29 Ekim resepsiyonda yaklaşık bin davetli ile tokalaştı. İlk kez İngiliz Kraliyet Sarayı protokolü uygulanan resepsiyonda, Japonya Büyükelçiliği Askeri Ataşesi'nin eşinin geleneksel Japon selamı vermesi ilginç bir görüntü oluşturdu.

Bakan Atalay: DTP süreci tahrip etti
İÇİŞLERİ Bakanı Beşir Atalay, "Demokratik açılım" sürecinin DTP tarafından tahrip edildiğini söyledi. Bakan Atalay, Çankaya Köşkü'ndeki resepsiyonda "Demokratik açılım"la ilgili kasım ayı başında TBMM'de yapılması planlanan genel görüşmenin de ertelendiğini açıkladı. "Bizim için önemli olan Kuzey Irak'taki ortam. Bu ortamın terör örgütü için bir platform olmaktan çıkarılması lazım" diyen Atalay, Habur'dan yapılan girişlerde DTP'nin kontrolü kaybettiği yönündeki görüşlere katılmadığını söyledi. Atalay, "DTP'nin kontrolü altına alamadığı tezi doğru değil. Mitingleri DTP organize etti. Süreci tahrip ettiler. O mitingler, hepsi DTP'nin işi" diye konuştu. Atalay, Silopi ve Habur'daki görüntülerin yeniden değerlendirme yapmayı gerektirdiğini belirtti.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yön değiştirmek kolay mı?'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN