Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tetik çeken amca ile tespih çeken bir baba büyüttü

Beyoğlu'nun 2 dönemdir Belediye Başkanı Misbah Demircan'ın babası ilahiyatçı Ali Rıza Demircan, amcası ise kabadayı alemlerinin "Dede Sultan"ı Sultan Demircan... Misbah Başkan'la Kasımpaşa'nın yeni halini konuştuk

Giriş Tarihi: 14.3.2010
Beyoğlu'nun genç Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, ünlü ilahiyatçıyazar Ali Rıza Demircan'ın oğlu. Amcası ise Kasımpaşaspor eski başkanlarından, kabadayı âleminin 'Dede Sultan'ı olarak namlanan Sultan Demircan... Kasımpaşa'daki mütevazı mahallelerinde; yaşamları, istikametleri birbirinden tamamen farklı olduğu halde birbirlerine büyük bir sevgi ve saygıyla bağlı iki kardeş arasında yetişen Ahmet Misbah Demircan, hem Türkiye'nin hem İstanbul'un gözbebeği ilçelerinden Beyoğlu'nda iki dönemdir belediye başkanlığı yapıyor. Biz de Misbah Başkan'la bir "moto-röportaj" yaptık. Çocukluğunu, Kasımpaşalılığı, babasını ve amcasını, Beyoğlu'nda yaptıklarını ve daha da yapmak istediklerini anlattı. Zabıtalar için alınan "cincır"lara binip Kızılay Meydanı'nda turlar attık, ilçenin nabzını tuttuk birlikte. nBabanla amcan farklı hayatların insanıymış başkan. Nasıldı ilişkileri? - Harikaydı. Saygı, sevgi, ilgi doluydular birbirlerine. Amcam büyük hürmet duyardı babamın manevi dünyaya yönelmesine. Kendisi de o eskide kalan "mahallenin ağabeyi" kültürünün son temsilcilerindendi. Garibin, yoksulun yanında, can yakanınsa karşısında bir gerçek delikanlıydı.

EKSİKLERİ DE VAR ELBET...

Ailevi bir acıyı harmanlamak istemiyorum. Bu mevzuu uzatmayacağım onun için. Bu arada kararım var, Kasımpaşa'ya biraz torpil yapacağım bu yazıda... - Niye ki Savaş Abi?

Ben A Takımı yaparken eleştirenler bazen dozunu kaçırıp, "Kasımpaşa'dan haber yapıyorsun, bu ne düzeysizlik?" derlerdi. O beğenmedikleri Kasımpaşa son 10 yılda 1 başbakan, 2 İstanbul Belediye Başkanı, 2 Beyoğlu Belediye Başkanı çıkardı. Ayrıca İstanbul'un en seçkin, kadim ve nostaljik semtlerindendir. İnsanı insan, adamı adam gibidir... - Sen benden de doluymuşsun bu konuda abi.

Bu memlekette iyi şeyler de oluyor, 'Aman yandaş medya mı bunlar aman danışıklı dövüş mü yapılıyor' diyecekler diye ödü patlıyor herkesin. Peşinen söyleyeyim pek çok eksik gedik var ama ben iyi şeyleri yazacağım bugün. - Eksiği de söyle abi, biz açığız tenkitlere.

Cihangir Parkı'nda yanlıştan son anda vazgeçildi, oraya dikilen gereksiz beton yapı yıkıldı. Büyükşehir'in kontrolündedir belki ama senin sınırlarındaydı. Birkaç şey var da Kasımpaşa'nın bu son haline bayıldım. Kızılay Meydanı süper olmuş. - Eski halini bilirsin değil mi?

Bilmez miyim? Şurada atv stüdyoları vardı. Benim ilk ofisim o binadaydı. - Yeni projeler sayesinde sadece Kasımpaşa değil, Beyoğlu ve İstanbul da kazanacak. Büyük bir alışveriş merkezi yapacağız buraya. İçinde eğlence merkezleri, spor salonu, kat otoparkı ve park alanlarının bulunduğu 21 bin metrekareyi kapsayan bir proje... Az önce hem motosikletle hem 'cincır'larla gezdik. Sen de beğendin. O cincırlarda zabıtalar tur atacak ay başından itibaren. Ucuz, çevre dostu ve pratik... Kasımpaşa'ya da ikinci Kızılay Meydanı'nı bu arada kazandıracağız inşallah. 2 yılda tamam.

BEYOĞLU MARKA OLUYOR

Neler olacak içinde başka? - 'Kasımpaşa Town Center' diyoruz oraya... 40 bina ve 58 parseli kapsayan bir proje bu. 200 daire, 2 bin 500 araçlık otopark, eğlence ve alışveriş merkezi, spor salonu, rezidans, yaşam alanları ve bir de meydan planladık. Semt konaklarımızdan biri de burada, doğduğum mahallede. Gücü olmayan doyuyor, kurs görüp iş sahibi oluyor, teşhis ve tedavi imkânları var. Tıraş edilmelerine kadar halloluyor her ihtiyaçları.

Beyoğlu markası giderek parlıyor değil mi? - İlçemize yatırım yapan otel zincirlerinden moda enstitülerine kadar birçok yerli ve yabancı yatırımcı var. Pek çokları da listede bekliyor. Paris'ten bir moda enstitüsü, İngiltere'den üniversitelerden yer arayanlar var listede örneğin. 7 yılda Beyoğlu'nun turizm potansiyeli 4 bin yataktan 15 bin yatağa çıktı. Beyoğlu, İstanbul'daki turizm yatırımlarının yüzde 50'sini temsil ediyor, daha ne olsun?..
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tetik çeken amca ile tespih çeken bir baba büyüttü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN