Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Medya Derneği'nin hedefi dünya kalitesi

Yeni kurulan Medya Derneği, Türkiye'de medyanın kalitesini dünya standardına yükseltmeyi ve basın özgürlüğünün sınırlarını genişletmeyi hedeflediklerini açıkladı

Medyanın kalite standartlarının yükseltilmesini amaçlayan Medya Derneği, dün medya karşısına çıktı. Four Seasons Hotel Bosphorus'ta düzenlenen toplantıya SABAH gazetesi karikatüristi ve Medya Derneği Başkanı Salih Memecan, yönetim kurulu başkan yardımcıları Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu ile Genel Sekreter Deniz Ergüler, Star yazarı Ergun Babahan, Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt ve SABAH Yazı İşleri Müdürü Barış Soydan, yazar Emre Aköz katıldı. Demokratikleşen Türkiye'nin çok sesli toplumu bunun da çok sesli medyayı getirdiğini kaydeden Memecan, derneğin hedeflerini "Türkiye'deki medyanın kalitesini dünya kalitesine çıkarmak, basın özgürlüğünün sınırlarını genişletmek ve gelişen teknolojinin medyadaki etkilerini araştırmak, yurtiçi ve dışında staj" olarak açıkladı. Alışılan haberleşme yöntemlerinin geçersiz olmaya başladığını "Kızım, gazeteleri, haberleri benim gibi okumuyor, telefonundan okuyor" örneğiyle anlatan Memecan, kuracakları çalışma grupları ile medyanın, azınlıklar, deprem ve kadınlar gibi konulardaki bakışını tartışacaklarını söyledi.

'ÇOKSESLİLİK OLMALI'
Bir gazetecinin, medyadaki kutuplaşma ve "yandaş medya" eleştirileriyle ilgili sorusuna Memecan, "Pek ciddiye almıyoruz, işimizi yapıyoruz. Gazetecilerin taraf olması çok normal. Hangi taraftan olacağı kendi bilecekleri iş. 'Taraf oldu' eleştirilerini yanlış buluyoruz. Kutuplaşma sorun ancak çoksesliliği sorun olarak görmüyoruz. Çokseslilik olmalı ve mesleki sorunları çözme doğrultusunda faaliyet göstermeli'' yanıtını verdi. Gazeteciler hakkında kınama ve uyarı gibi cezalar vermek gibi bir misyonları olmadığını söyleyen Memecan, yönetim kurulunda kadın gazeteci olmamasından rahatsız olduklarını ve en kısa zamanda bu sorunu çözeceklerini vurguladı. Dumanlı ise "Türkiye'de sembolik kavgalar, ideolojik tartışmalar meslek örgütlerinin asıl yapması gereken icraatların üstüne kara bir gölge gibi düşüyor. Biz, tabela derneği olmayı düşünmüyoruz. Derneğin kapısı herkese açık" dedi.

TRT Genel Müdürü de yönetimde
GENEL Başkan: Salih Memecan. Genel Başkan Yardımcıları: Ekrem Dumanlı ve Mustafa Karaalioğlu. Genel Sekreter: Deniz Ergüler. Yönetim Kurulu Üyeleri: Turkuvaz Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serhat Albayrak, Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert, Bugün Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt, Kanal 7 Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Çelik, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Medya Derneği'nin hedefi dünya kalitesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN