Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Türkiye 'Hakan Uzan'ı iade edin' diyecektir"

Giriş Tarihi: 24.3.2010 ABONE OL
ESKİ İnterpol Daire Başkanı Yalçın Çakıcı, 6.5 yıldır dünyanın her yerinde aranan Hakan Uzan'ın Paris'te ortaya çıkmasıyla ilgili İnterpol kuralları gereği Uzan'ın iadesinin isteneceğini söyledi. Çakıcı, "Türkiye 'kırmızı bültenle' aradığı Hakan Uzan'ın iadesini talep edecektir. Sadece Hakan Uzan için değil, prosedür böyledir. Tabii Uzan'a başka prosedür uygulanmamışsa" dedi.

CESARET EDEMEZDİ
Çakıcı, İnterpol aracılığıyla 6.5 yıldır dünyanın her yerinde aranan Hakan Uzan'ın, 'Libananco davası' için aldığı özel izinle Paris'e gelmesini değerlendirdi. Çakıcı, Uluslararası Tahkim Heyeti'nden aldığı özel seyahat belgesiyle Paris'te kardeşi Cem Uzan ile buluşan Hakan Uzan'ın mutlaka bir güvence ile buraya geldiğini öne sürerek, "Onlar tüm hukuki prosedürü değerlendirip, Fransa'ya adım atmışlardır. Yoksa böyle bir cesaret gösteremezler" diye konuştu. İnterpol'ün aradığı kişilerle ilgili bültenler çıkardığına dikkat çeken Çakıcı, "Kırmızı bülten, o kişinin yakalandığı ülkeden iadesini, yargılanmasını, infazını amaç eden yetki belgesidir. Hakan Uzan ile ilgili de kırmızı bülten kararı vardır. İnterpol'e 192 dünya ülkesi üyedir. Ama her ülkenin özel mevzuatı bulunur. Bunlar çok farklı mevzuatlar. Bir de AB'ye üye ülkeler kendi aralarında benzer mevzuatlar uyguluyor. Kendi özel ağı sayesinde sistemi hızlandırıyor. Burada Hakan Uzan için hangi mekanizma çerçevesinde tanık sıfatıyla izin alındığını bilmiyorum" dedi.

SON KARAR FRANSA'NIN
Çakıcı şöyle konuştu: "İnterpol'ün merkezi Fransa'nın Lyon kentinde. İnterpolü en iyi ugulayacak ülke Fransa. Türkiye Hakan Uzan'ın iadesini isteyecek. Ama son kararı Fransa verecek. Normalde mekanizma öyle işler. Türkiye, 'Bakın bizim kırmızı bültenle aradığımız sanık veya hükümlü sizin ülkenizde. İadesini istiyoruz' der. Ama bugüne kadar böyle tanık sıfatıyla, Uluslararası Tahkim Heyeti kararıyla başka bir ülkede ortaya çıkan biri yok."

1966'DA KURULDU

Hakan Uzan'ın Fransa'ya girişini sağlayan Uluslararası Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözümüne Dair Tahkim Heyeti (ICSID), Dünya Bankası bünyesinde 1966 yılında kuruldu.

YALÇIN ÇAKICI KİMDİR?
Yalçın Çakıcı, İnterpol Dairesi Başkanlığı'nın yanı sıra, birçok önemli görevde bulundu. Öcalan'ın takibinden Çakıcı'nın Fransa'da yakalanıp Türkiye'ye iade edilmesine, Ağca'nın İtalya'dan Türkiye'ye getirilmesinden, Sedat Peker'in Romanya'dan iadesine kadar birçok uluslararası girişime imza attı.

ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye 'Hakan Uzan'ı iade edin' diyecektir"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA