Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'mehmetali' tam bir profesyonel

IBM'nin geçen yıl dünyayı değiştirecek 75 genç arasında gösterdiği bilgisayar uzmanı Ali Babaoğlan, Ankara'yı karıştıran e-ihbarcının profilini çıkardı: Hacker düzeyinde bilgiye sahip, yurtdışı bağlantılı

Giriş Tarihi: 31.3.2010
IBM'nin dünyayı değiştirecek 75 genç arasında gösterdiği bilişim uzmanı Ali Rıza Babaoğlan, 'bomba yüklü kamyon ihbarcısı' "mehmetali"nin sıradan biri olamayacağını belirterek, "Yaptığı işler uzmanlık gerektiriyor. Muhtemelen yurtdışı bağlantılı ya da direk dışarıdan organize ediliyor" dedi. Önce el bomba yüklü kamyon, ardından Başbakan Tayyip Erdoğan'a suikast gibi Türkiye'ye meşgul eden ihbarlarının yapıldığı mehmetali06168@ hotmail.com adresinin sahibi bulunamadı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla soruşturma başlatan Terörle Mücadele Şubesi, Microsoft Türkiye ile bağlantıya geçerek söz konusu mail adresiyle ilgili bilgi istedi. Yapılan inceleme sonucunda açıklama yapan Microsoft, söz konusu mailin Microsoft'a ait hotmail'de kayıtlı olmadığını, geçmişte de bu adresin hiç kullanılmadığını açıkladı. Açıklamada ayrıca ihbarın gönderildiği, 66.230.230.230no'lu IP'nin sahte olduğu, ihbarcının birden fazla server kullanarak maili ABD'den atılmış gibi gösterdiği belirtildi. Peki izi bir türlü bulunamayan "mehmetali" kimdi ve nasıl bir uzmanlıkla bunca karmaşık bir işlemi yapabilirdi? Konuyu, bilgisayar firması IBM'nin geçen yıl dünyayı değiştirecek 75 genç arasında gösterdiği ve okulunu bitirir bitirmez de iş verdiği bilişim uzmanı Ali Babaoğlan'a sorduk. Ali Babaoğlan, böyle bir şeyin aslında mümkün ancak çok zor olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Bu konuyu iki bölümde ele alabiliriz. Birincisi e-posta adresini farklı gösterebilmek ve olmayan e-posta adresinden mail atmak... Bu bazı sistemler aracılığıyla yapılan bir şeydi eskiden. Hâlâ da öyle. Bu kısım pek zor değil. İkinci kısım zor. Olmayan IP adresinden girmek diye bir şey yoktur. Zaten olmayan IP olsa, IP olmaz. Sadece IP adresinizi değiştirerek kendinizi başkası gibi gösterebilirsiniz. Fakat bunu sıradan birisi yapamaz. Bu olay bu yönüyle biraz karışık. Durum bahsedildiği gibiyse bulmak mümkün görünmüyor."
Bu işi yapan sıradan biri değil.
Türkiye'nin gizli askeri bilgilerine sahip.
Siyasete yön vermek istiyor.
Hacker düzeyinde bilgisayar / internet bilgisine sahip.
Muhtemelen yurtdışı bağlantılı ya da oradan organize. İnternet Teknolojileri Derneği Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül de eihbarcıya ilişkin şunları söyledi: "Ankara'dan mail atan biri birkaç yerden dolaştırarak maili istediği adrese gönderebilir. Biz sadece son gönderdiği yeri tespit edebiliriz ilk bakışta. Detaylı bir incelemeyle kaynağı da bulunabilir. Bunu yapan kişi bir uzmansa kendi izlerini de silebilir. O çok zor bir şey değil. Microsoft adresi olmayan birinin varmış gibi göstermesi de mümkün. Bu konuda Microsoft'un yapabileceği bir şey yok. Çok iyi çalışılırsa ve ipuçları iyi değerlendirilirse bu kişiye ulaşılabilir."

IP NEDİR?

Internette her bilgisayarın bir IP (Internet Protokol) adresi var. Bir bilgisayarın IP adresi varsa, internet üzerindeki tüm bilgisayarlar bu adresi kolayca bulur. Yani bir sitenin IP adresi biliniyorsa, web tarayıcısına bu adres yazılarak da bağlanılabilir. Internete bağlanıldığında bilgisayara bir IP adresi atanır. Ancak çoğu kullanıcının IP adresi dinamiktir, yani servis sağlayıcısında o an boş bulunan bir IP adresi atanır. Bu yüzden her bağlantıda IP adresinizin son numarası değişir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'mehmetali' tam bir profesyonel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN