Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail'den herkesi bırakma kararı

Mavi Marmara'ya düzenlenen kanlı baskından sonra gözaltına alınan 610 kişiden 368'inin, öldürülen 9 kişiden 4'ünün Türk olduğu açıklandı. Reuters, İsrail hükümetinin bütün aktivistleri serbest bırakacağını dünyaya duyurdu

Giriş Tarihi: 2.6.2010
İsrail'in Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara'ya düzenlenen kanlı baskının ardından gözaltına alınan 368'i Türk, 610 kişinin serbest bırakılacağı açıklandı. Reuters'a açıklama yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun sözcüsü Nir Hefez "Mavi Marmara" gemisi dahil Gazze'ye yardım filosundan gözaltına alınanların derhal serbest bırakılacağını söyledi. Habere göre İsrail Bakanlar Kurulunun kararında, "İsrailli askerlere saldırdığı" ileri sürülen 24 kişinin de derhal sınırdışı edileceği belirtildi. Serbest bırakılarak sınırdışı edileceklerin toplam sayısının 680 olduğu bildirildi. Netanyahu'nun sözcüsü Nir Hefez "Tüm gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılacak" dedi. Ancak Başbakanlık kaynakları, İsrail'in gözaltına alınanları serbest bırakacağı yönünde kendilerine bir bilgi ulaşmadığını bildirdi. Başbakanlık kaynakları, bu konunun teyit edilmediğini kaydetti. İsrail askerlerinin baskınının ardından Türkiye'nin İsrail Büyükelçiliği yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 368 Türk vatandaşı Ber Şeva Cezaevi'ne konuldu. İsrail Devlet Radyosu'na göre de çoğu Türk 45 yolcu çeşitli hastanelerde tedavi altında. Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de İsrail'in saldırısında hayatını kaybeden 9 kişiden 4'ünün Türk olduğunu açıkladı. Ölen 4 kişinin isimleri şöyle: Ali Haydar Bengi, Ali Ekber Yaratılmış, Muharrem Koçak, İbrahim Bilgen. İsrail İç Güvenlik Bakanı Yitzhak Aharanoviç, İsrail askerlerine linç girişiminde bulunanların cezalandıracaklarını açıkladı. İsrail Genelkurmay Harekât Dairesi Başkanı Albay Turgeman da, Mavi Marmara'yı durdurmanın, büyüklüğü, gücü ve hızı nedeniyle mümkün olmadığını söyledi. Turgeman, geminin güvertesinde bulunan iki silahın olayda kullanıldığını, bu nedenle içinde kurşun bulunmadığını ileri sürdü.

"GAZZE KONVOYUNA SALDIRI"-GALERİ

"GAZZE'YE YARDIM KONVOYU"-GALERİ

"YARALILAR İSRAİL'E GETİRİLDİ"-GALERİ

"İSRAİL'E BÜYÜK TEPKİ"-GALERİ

"İSRAİL'E PROTESTOLAR BÜYÜYOR"-GALERİ

AİLELER ENDİŞELİ
Gemilerde bulunanların ailelerinin endişeli bekleyişi de sürüyor. Gemideki Mazlumder Genel Sekreter Yardımcısı Recep Karagöz'ün (50) Zonguldak Çaycuma'daki eşi Gülizar Karagöz, gemilere saldırıldığı gece 01.00 sıralarında görüştüğü eşinin hayatından endişe ettiklerini söyledi. Karagöz, "Umarım herkes sağ olarak evine döner, 8 yaşımdaki oğlumla endişe içinde haber bekliyoruz" dedi. Mavi Marmara'daki amca çocukları Vedat ve Nedim Altun'dan haber alamayan aileleri de endişe içinde. Darıca'da yaşayan Nedim Altun'un ağabeyi Lütfü Altun, "Endişeliyiz. Sağlıklı bir şekilde eve dönmelerini bekliyoruz. Devlet büyüklerimizin yardımını bekliyoruz" dedi.

YEMEK VE SU VERMEDİLER

Türk gemisinin mürettebatından Türkiye'ye dönen Mustafa Sancaktutan, Uğur Alan ve Bayram Kalyon, İHH'nın Genel Merkezi'nde basın toplantısı yaptı. Sancaktutan, İsrail askerlerinin gönüllülere karşı sert ve aşağılayıcı davrandığını belirterek, "Bize karşı tavırları, kendisinden bile korkan üçüncü dünya devletlerini aratmadı. İsrail bir korku devleti olmuş. Havalimanı nezarethanesinde 9 saat tutulduk. Yemek ve su vermediler, tuvalete de göndermediler" dedi. Sancaktutan, "Sorgulamayı yapan bizi silah taşıdığımız yönünde ikna etmeye çalıştı. Biz de ısrarla yardım malzemesi götürdüğümüzü söyledik" diye konuştu. Öte yandan gözaltında 10 vatandaşı bulunan Fransa Başbakanı Fillon İsrail'in gözaltındaki sivilleri derhal serbest bırakılmasını istedi. Fillon uluslararası soruşturmanın da derhal açılması gerektiğini belirtti. Özgür Gazze Hareketi yetkilisi Greta Berlin, bölgeye İrlanda'dan iki gemi daha gönderildiğini açıkladı.

ALMANLAR: KORSANLIK
Gemide bulunan Alman Sol Parti'den Federal Meclis üyesi Inge Höger, Federal Meclis üyesi Annette Groth ve eski milletvekili hukukçu Norman Paech, kendilerini savaşta ve rehin alınmış hissettiklerini söyledi. Berlin'de basın toplantısında konuşan Höger, milletvekili oldukları için dönebildiklerini belirterek, "Diğerleri cezaevinde ve onlar için ne yapılacağını bilmiyoruz. Kimsede silah yoktu'' dedi. Paech de İsrail'in yaptığının "korsanlık'' olduğunu söyledi.

ÖFKE HÂLÂ DİNMEDİ
İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren gemilere yönelik kanlı saldırısı dün de çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından protesto edildi. DİSK'e bağlı sendikalar, İsrail Başkonsolosluğu'na kadar yürüdü. DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, hiçbir nedenin insani yardım amacıyla yola çıkan sivil insanlara yönelik bu katliamı mazur gösteremeyeceğini belirtti. Türkiye Kamu-Sen İstanbul İl Başkanı Hanefi Bostan, dünyanın İsrail'in uluslararası hukuk kurallarını hiçe sayan vahşetine seyirci kaldığını belirtti. Aralarında KESK, TKP, Halkevleri, SDP, Sosyalist Parti, EHP üyelerinin de bulunduğu bir grup da Ankara'da İsrail Büyükelçiliği'ne yürüyerek saldırıyı protesto etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'den herkesi bırakma kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN