ler Yaylası 3 subayı aldı

'dan 'ya giden "'' tipi askeri helikopter Tokat'ta ler Yaylası'na düştü. Helikopterdeki Jandarma Pilot Yarbay Levent Tabak, Jandarma Pilot Üsteğmen Murat Saraç ve Teknisyen Jandarma Kıdemli Üstçavuş Kamil Tuna şehit oldu

Jandarma Genel Komutanlığı'na ait tipi askeri helikopter, Tokat merkeze bağlı ler ve Gölcük köyleri arasındaki ormanlık alanda düştü. Askeri helikopterde bulunan 1'i yarbay 3 asker şehit oldu. 'dan dün saat 09.50'de kalkan ve 'ya hareket eden Jandarma Genel Komutanlığı'na ait Sikorsky tipi askeri helikopter saat 10.30 sıralarında Tokat merkeze bağlı Şehitler köyü yaylasına düştü. Önceki gece ve dün sabah saatlerinde bölgede yoğun sis olduğu; helikopterin, ağaçlara çarparak düşmüş olabileceği belirtildi. Olaydan sonra, Şehitler ve Gölcük köyleri arasında bulunan Topçam Yaylası yakınlarındaki ormanlık alana çok sayıda jandarma, arama-kurtarma ve sağlık ekipleri gönderildi.

ELBİSELER AĞAÇTA

Bölgeyi kordon altına alan güvenlik güçleri, basın mensuplarını ve vatandaşları enkaza yaklaştırmadı. Kaza yerine ayrıca 2 askeri helikopter de sevk edildi. Helikopterler, bölgede yaralı olup olmadığını araştırdı. Bu arada ambulanslar emniyet şeridinin olduğu noktada hazır bekletildi. Bir süre sonra Jandarma Pilot Yarbay Levent Tabak, Jandarma Pilot Üsteğmen Murat Saraç ve Teknisyen Jandarma Kıdemli Üstçavuş Kamil Tuna'nın cesedi bulundu. Kazadan sonra olay yerine giden Erbaa Kaymakamı Erdal Çakır yetkililerden bilgi aldı. Tokat Valisi Şerif Yılmaz da, "Helikopter yanmış. Kurtulan yok. Saldırı söz konusu değil" dedi. Vali Yılmaz, bölgede yoğun sis olduğunu, helikopterin çarpma sonucu ya da teknik arıza nedeniyle düştüğünün sanıldığını söyledi. Askeri helikopterin düştüğü yaylaya yakın Gölcük köyünde yaşayan 35 yaşındaki Süleyman Çoraklı tanık olduğu kazayı anlatırkan "Helikopter Erbaa tarafından geldi. Kuzalan mevkisinde ormanlık alana girdi ve orada düştü. Duman çıktığını gördüm" dedi. Olay yerine 5 kilometre uzaklıktaki Şehitler köyünde yaşayan görgü tanığı 47 yaşındaki Mustafa İşler de, eşiyle balkonda oturdukları sırada helikopterin geçtiğini belirti. İşler, "Ormanlık alanda, havada infilak etti. 15 dakika sonra olay yerine ulaştım. Helikopter yanıyordu. Olay yerinde askerlerin ağaçlara takılmış elbiselerini gördüm. Yangın devam ettiği için tam yaklaşamadık, 155 ve 156'ya haber verdik. Sonra da jandarma geldi" diye konuştu. Şehitler köyünde yaşayan 50 yaşındaki görgü tanığı Ali Yalçın da, arazide hayvan otlatırken helikopterin üzerinden geçtiğini anlattı. Yalçın, "Helikopter çok alçak uçuyordu. Sis vardı. Bir anda helikopterin sesi kesildi ve patlama oldu. Traktörlere binip olay yerine gittik. Helikopter alevler içindeydi. Yanına yaklaşamadık" dedi.

'HAYALET TİM'İ TAŞIYORDU
Helikopter'in Karadeniz'de görevlendirilen "Hayalet Tim"i Giresun'a bıraktığı ve Ankara'ya dönüşü sırasında Tokta'ta düştüğü ortaya çıktı. ABD'nin Delta Force'larına benzetilen Hayalet Timler, Jandarma Genel Komutanı Atilla Işık'ın emriyle Tunceli'den Giresun- Ordu kırsalına gönderilmişti. Yıllar sonra ilk kez Tunceli dışında görevlendirilen Operasyon Taburu'na bağlı timlerde toplam 120 personel bulunuyor. İlk belirlemelere göre bir saldırının söz konusu olmadığı, helikopterde teknik bir arıza nedeniyle yangın çıkmış olabileceği belirtiliyor. Jandarma Genel Komutanlığı kazanın nedenine ilişkin inceleme amacıyla bölgeye 3 kişilik heyet gönderildi. Türkiye'de 2002 yılından bu yana ölüm ve yaralanmalarla sonuçlanan toplam 8 askeri helikopter kazasında 13 asker yaşamını yitirmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehitler Yaylası 3 subayı aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN