Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı'nı halk seçecek

Giriş Tarihi: 17.6.2010 16:18 Güncelleme Tarihi: 17.6.2010 19:41
Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine düzenleyen kanun tasarısı TBMM Anayasa Komisyonunda kabul edildi.Anayasada, 2007 yılında yapılan ve Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini öngören değişiklik doğrultusunda hazırlanan ''Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı''na göre Cumhurbaşkanı seçimleri 5 yılda bir yapılacak. Bir kişi, en fazla iki kez Cumhurbaşkanı olabilecek.

Anayasada, Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine yönelik 2007'de yapılan değişiklikler doğrultusunda hazırlanan Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısının, Anayasa Komisyonundaki görüşmeleri tamamladı.

Kabul edilen tasarıya göre, Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilecek. Seçim; genel, eşit ve gizli oyla, bütün ülkede aynı günde, yargı yönetim ve denetimi altında yapılacak.Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının oy kullanmaları da sağlanacak. Oyların sayımı, dökümü ve tutanaklara bağlanması, açık olarak gerçekleştirilecek.Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Cumhurbaşkanı seçimlerinin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğüyle ilgili bütün işlemleri yapmak ve yaptırmak amacıyla, gerekli ilke kararları almaya, ilgili kanunlar ile bu kanunda seçimle ilgili olarak yer alan bütün süreleri gerektiğinde kısaltarak tespit ve ilana yetkili olacak.
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı'nı halk seçecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN