Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BDP: Boykot başlatacağız

Giriş Tarihi: 9.7.2010 14:59 Güncelleme Tarihi: 9.7.2010 15:15
BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata, referanduma karşı ''Türkiye genelinde bir boykot kampanyası başlatacaklarını'' söyledi.

Ata, düzenlediği basın toplantısında, CHP'nin, seçim barajının yüzde 7'ye düşürülmesi için verdiği kanun teklifini önemsediklerini ifade etti. Yüzde 10 barajını Türkiye'nin dışında uygulayan başka bir ülke bulunmadığını anlatan Ata, bu baraj korunduğu sürece, ''egemenliğin milletin değil, iktidarın olacağını'' savundu.

Seçim barajının yüzde 3 olarak belirlenmesi gerektiğini, 2008 yılında bu yönde bir kanun teklifi sunduklarını anımsatan Ata, bu teklifin bir an önce Genel Kurula indirilmesi ve yasalaşmasını istediklerini söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ata, ''Anayasa değişiklik paketinin toplumsal barışa hizmet edecek noktadan uzak olduğu'' görüşünü savunarak, ''referanduma karşı Türkiye genelinde boykot kampanyası başlatacaklarını'' söyledi. Ata, ''tüm demokratik sivil toplum örgütlerine de boykot çağrısında bulunacaklarını'' ifade etti. Ata, AK Parti iktidarının, ''Türkiye'nin demokratikleşmesi konusunda muhalefet partileri destek vermiyor ama biz çaba sarf ediyoruz'' diyerek referandumda bir güvenoyu tazeleme amacı güttüğünü ileri sürdü.

Ayla Akat Ata, başka bir soru üzerine, Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesinin, terör örgütü başı Abdullah Öcalan'ın mahkumiyet koşullarının uluslararası standartlara uygun olduğu ve tecrit iddialarının geçerli olmadığı yönündeki açıklamasını değerlendirdi. Konuşmasında, Öcalan'dan ''sayın'' ifadesini kullanarak söz eden Ata, ''Keşke İmralı Cezaevindeki koşulların düzeltilmesi, Türkiye'de bir çatışma zeminine neden olmadan gerçekleşmiş olsaydı. Ciddi bir hukuk mücadelesi verilerek bu süreç sağlanmıştır'' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDP: Boykot başlatacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN