Türkiye'nin en iyi haber sitesi

de özet unu açıkladı

'in ardından de özet unu açıkladı. Saldırı anı ve başka gemilerden çekilen fotoğrafların da eklendiği raporda, baskından hemen önce rotanın Ariş ile Süveyş Kanalı arasındaki bölgeye doğru çevrildiği yer aldı

Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım Filosu'nun, Mavi Marmara'ya baskınla ilgili özet raporu açıklandı. İHH tarafından açıklanan raporda, İsrail'den ilk uyarı geldiğinde rotanın 222 (Mısır) olduğu belirtildi. Raporda, baskından hemen önce de rotanın 185'e (Ariş ile Süveyş Kanalı arasında bir bölgeye) kırıldığı ifade edildi. Özet rapora, saldırı anının başka gemilerden çekilmiş fotoğrafları da eklendi. "Gecenin en karanlık saati" olarak adlandırılan 04.30 sularında çekilen fotoğrafta, helikopterlerin asker indirmek için hazırlandığı, hücumbotların da geminin etrafını sardığı görülüyor. Raporda yer alan yaralı ve ölülere ait fotoğraflar ise durumun vehametini ortaya koyuyor. Alnından vurulan Cevdet Kılıçlar'ın fotosu ve göğsüne iğne saplanan bir yaralı saldırı anının en çarpıcı görüntülerinden... Raporda fotoların yanı sıra gün gün, saat saat geminin rotası açıklanıyor. Telsiz iletişim bilgileri ve grafiklerle geminin durumu anlatılıyor. Baskın öncesi ve sırasında yaşananlar da şöyle aktarılıyor:

Saldırıda İsrail donanmasına ait 4 savaş fırkateyni, 3 helikopter, 2 denizaltı, 30 zodyak bot yer aldı.
İsrail, gece yarısı ilk temasında, geminin 222 olan (Mısır) rotasının Aşdod Limanı'na çevrilmesini istedi. Mavi Marmara kaptanı bunu reddetti. n23.20 sularında geminin rotası 185 oldu. Rotanın varış noktası Ariş ile Süveyş Kanalı arasında bir bölgeye denk geliyordu.
İsrail, gece saat 02.00'ye kadar çağrısını sürdürdü. 02.00'de çağrılar kesildi.
03.00 sularında savaş gemilerinin Mavi Marmara'yı takibi devam etti. Bu sırada gemi üstten ve yanlardan yavaş yavaş kuşatılmaya başlandı.
Saat 04.10'da "Defne" isimli gemiden, "Mavi Marmara bütün botlar ve gemiler sizin üzerinize geliyorlar" şeklinde anons yapıldı. n Saldırı İsrail karasularından 73 mil mesafede sabaha karşı 04.30'da başladı. Saldırı tamamlandığında gemi 85 mil açıktaydı. Ve rota ne İsrail ne Gazze'ydi. Ariş Limanı ile Süveyş kanalı arasındaki bir yerdi.
İsrail askerleri helikopterden gemiye inmeden önce ateş açmaya başladı. Askerler gemiye inerken ateş devam ediyordu.
Gemi ele geçirildiğinde İsrailli askerlerce, 135 Aşdod rotası ile gemiyi çalıştırma emri verildi. Gemi tek motorla 130 rotasında gitmeye zarlandı.
Aşdod limanına gidiş 10 saat sürdü. Bunun 8 saati uluslararası sularda geçti. 24 milden sonra arızalı olan 2 motor da çalıştırılarak

İsrail karasularına girildi. İki saatte Aşdod'a varıldı. İsrail ordusunun soruşturmasına tepki gösteren İHH, raporla katliamın örtbas edildiğini bildirdi. Komandoların silahsız insanları öldürdüğü vurgulanan açıklamada şöyle denildi: Raporda, yolcuların gemiye inen askerlere ateş açtığı iddia ediliyor. Mavi Marmara gemisinde silah bulunmadığı gibi arbade sırasında etkisiz hale getirilen İsrail askerlerinin silahları da denize atılmıştır. İsrail, kendi askerini ve operasyonunun savunmak için böyle bir senaryoyu raporuna almıştır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İHH de özet raporunu açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN