Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bin kişilik heyet geliyor

120 yıl önce ya'da batan törenleri için Japonlar bin kişilik heyetle geliyor. Gemiden çıkarılan objeler de hibe edilecek

Mersin'de heyetlerinin de dahil olduğu ve yüzlerce kişinin katılımıyla her yıl gerçekleştirilen Ertuğrul Gemisi anma törenleri, bu yıl 2010 Türk-Japon dostluk yılı olması nedeniyle çok özel organizasyonlara ev sahipliği yapacak. Yaklaşık bin kişilik Japon katılımcılarla 31 Ağustos'ta başlayacak olan törenler Japonya'dan gelen gemilerin Mersin Limanı'na yanaşmasıyla renk kazanacak. Japon ve Türk askerlerinin dostluk futbol maçı, Ertuğrul Sergisi, bando gösterileri, geleneksel Japon davul gösterilerinin sunulacağı organizasyonda Kushimoto Belediyesi Ertuğrul Gemisi'nden çıkarılan tarihi objelerin bir bölümünü Mersin Deniz Müzesi'ne hibe edecek. Sultan II. Abdülhamid tarafından 1889'da iyi niyet elçisi olarak Japonya'ya gönderilen , 630 denizcisiyle 11 ay süren yolculuğun ardından Japonya'ya ulaştı. Japonya İmparatoru tarafından karşılanan firkateyn, dönüş yolunda 16 Eylül 1890'da Oshima Adası açıklarında bir fırtınaya yakalanarak parçalandı ve 550 denizci şehit oldu.

KAZANIN 120'NCİ YILI

Firkateynden bazı denizciler ada sakinleri tarafından kurtarılırken, şehitler orada toprağa verildi. Tarihimizde çok hazin bir yere sahip olan bu olay aynı zamanda Türkiye ile Japonya arasındaki sıcak dostluğun temel taşı oldu. İki milleti birbirine yakınlaştıran ve her yıl anılan bu talihsiz kazanın 120'nci yılı nedeniyle Japonya'dan yaklaşık bin kişilik üst düzey katılımlı heyet Mersin'e geliyor. 2010 Türk-Japon dostluk yılı olması nedeniyle bu denli büyük katılımın gerçekleşeceği organizasyonda pek çok ilke de imza atılacak Ertuğrul Firkateyni'nin, açıklarında battığı Kushimoto kentinin kardeş kenti Mersin'de 31 Ağustos'ta başlayacak olan törenlere Japonya Büyükelçisi,Wakayama ve Kushimoto Belediye Başkanları, Wakayama Eyalet Meclis Başkanı ve üyeleri ile Askeri Garnizon komutanı katılacak. Japonya'dan gelen gemilerin Mersin Limanı'na yanaşmasıyla renk kazanacak olan etkinliklere Japon ve Türk askerlerinin dostluk futbol maçı, Ertuğrul Sergisi, bando gösterileri, geleneksel Japon ve dans davul gösterilerinin damgasını vuracak. Törenlerde Kushimoto Belediyesi Ertuğrul Gemisi'nden çıkarılan tarihi objelerin bir bölümünü Mersin Deniz Müzesi'ne hibe edecek. 1 Eylül Çarşamba günü Japon Komutanı tarafından Japon gemisinde iftar daveti verilecek.

FİLMİ DE YAPILACAK

Yemeğin ardından Japon soprano Satomi Ogawa ve Mersin Devlet Opera ve Beli Sanatçıları bir konser verecek. Mersin'in tarihi ve turistik yerlerini de gezecek olan Japon kafilesi 4 Eylül'de yine gemilerle Türkiye'den ayrılacak. Ertuğrul Firkateyni'nin öyküsünü beyaz perdeye taşımayı planlayan Kushimoto Belediye Başkanı Katsuma Tashima, Mersin Türk-Japon Dostluk Derneği Başkanı Süleyman Cengiz ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan'la birlikte projenin detaylarını etkinlikte anlatacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bin kişilik heyet geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN