Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özal'ın adayı Bitlis Paşaydı

'ın özel kalem müdürü İşbaşaran: Beyefendi, 'in genelkurmay başkanı olabilmesi için çalışma yapılmasını istedi. Bu olmazsa, ABD'deki gibi Köşk'e güvenlik danışmanı yapacaktı

Giriş Tarihi: 15.10.2010 ABONE OL
8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın özel kalem müdürü Bağımsız Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran, SABAH'a çarpıcı açıklamalarını sürdürdü. İşbaşaran , Özal'ın şüpheli bir uçak kazası sonucu ölen Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis'le ilgili planlarını anlattı:

GENİŞ BAKMASINI SAĞLADI: Özal, Kürt sorunun çözmek istiyordu. Eşref Bitlis'e de çok güveniyordu. Paşa'nın ABD ile ilgili kuşkuları vardı. Çekiç Güç gibi. Beyefendi, bu olaya geniş bakmasını sağladı.

YAMAK'A SÖYLEDİ: Bir gün Köşk'ün Genel Sekreteri Kemal Yamak'ı çağırdı yanına. Emekli general Yamak'a Paşa diye hitap ederdi. "Paşa, neden Jandarma Genel Komutanları Genelkurmay Başkanı olamıyor. Hepiniz aynı eğitimi alıyorsunuz, o da orgeneral diğeri de orgeneral" dedi. Yamak Paşa, şok oldu. Sadece 'Efendim teamüller' diyebildi. Beyefendi devam etti: "Buna bir bakın. Bir de Beyaz Saray modeline bakın. Ulusal Güvenlik Danışmanı modeline. Yani Köşk Ulusal Güvenlik Danışmanı gibi. Jandarma Genel Komutanı'nın Köşk Ulusal Güvenlik Danışmanı olması gibi. Çünkü Güneydoğu'da mücadele eden Jandarma, bu işin başında onların olması gerekiyor. Bir hazırlık yap, ben de konuyu daha sonra MGK'ya getireceğim." Görüşmeden yaklaşık bir ay sonra da malum uçak kazasıyla Paşa öldü.

50 MİLYON DOLARLIK RANT: Eşref Paşa'nın yaptığı en önemli iş JİTEM'i dağıtmaktı. Rahatsızlığını Özal'la da paylaştı, "Bu yapılanmanın uyuşturucu, silah kaçakçılığı ve illegal işlerden kazancı 50 milyon dolar" dedi. Jİ- TEM'i dağıttı ama Cem Ersever ve Yeşil gibi isimler büyük kentlere geldiler.

İNİSİYATİF TANIDI ÖNE ÇIKARDI: Özal, Eşref Paşa ile ilgili planlarını askerler nedeniyle hayata geçiremedi. Bunun üzerine 3. yolu devreye soktu. Bitlis Paşa direk Özal'a bağlı çalışıyordu. Özal, Bitlis Paşa'ya özellikle Kürt sorununun çözümü konusunda çok inisiyatif tanıdı. Talabani-Barzani ve oradaki önemli isimlerle tanıştırdı.

ÖLDÜĞÜNÜ DUYUNCA: İkisi Malatya'da aynı mahallede büyümüşler, aileler birbirlerini tanıyor. Bitlis'in öldüğünü duyunca ağladı ve şu tepkiyi verdi: "Allah kahretsin bu ülkenin önünü açmaya çalışıyorum, olmuyor, olmuyor. Biz bu Kürt sorununu çözemezsek, ileride Türkiye'nin başı daha da belaya girer."

ARKADAŞINA GÖNDER
Özal'ın adayı Bitlis Paşaydı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA