Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dehşeti otopsi raporu ortaya koydu

1993'te 5 kişinin öldürüldüğü operasyonda çatışma iddiasını çürüten dikkat çekici çelişkiler var: "Cesetler delik deşik, erkekler sırtlarından, kadınlar yüz ve göğüslerinden kurşunlanmış. El svapları alınmamış, cesetlerin vücutlarında yanık izleri var"

Kartal'da 1993'te iki çocuğun gözleri önünde Dev-Sol lideri 'ın da bulunduğu 5 militanın öldürüldüğü yla ilgili otopsi raporu, yaşanan dehşeti ortaya koydu. Raporda, Bedri Yağan ve Rıfat Kasap'ın sırtlarından, Menekşe Meral, Asiye Kasap ile Gürcan Özgür'ün ise göğüslerinden kurşunlandığı, kurşunların ise vücutları delip geçtiği anlaşıldı. Otopsi raporundaki ilginç ayrıntılar şöyle:

18 KURŞUN DELİĞİ

Cesetler delik deşik olduğu ve mermilerin vücutları delip geçtiği vurgulanıyor. Bedri Yağan, Rıfat Kasap ve Gürcan Özgür'de 6, Menekşe Meral'de 16, Asiye Kasap'ta ise 18 kurşun deliği tespit edilmiş. Mermilerin büyük çoğunluğu vücutları delmiş ve geçmiş. Otopsi raporlarında özellikle "kısa namlulu silah" yani küçük silah kullanıldığı vurgusu yapılmış. Atışların "yakın atış" olarak tabir edilen 35- 40 santim dışından yapıldığının belirtildiği raporda, "Ancak gerçek atış mesafesinin tayinine olanak bulunmadığı" ifadesine yer verilmiş. Ölenlerin yüzünde ve vücutlarında 2. derecede yanık izlerinin de belirtildiği raporda, kişilerin ölümünün ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı kafatası, çok sayıda kaburga ve kemik kırıklarıyla, iç organ ve büyük damar delinmesinden gelişen iç kanama, beyin kanaması ve beyin doku tahribatı sonucu meydana geldiği kaydediliyor.

ELDEKİ BARUT İZİ ALINMAMIŞ

Bu konuda SABAH'ın görüşlerine başvurduğu bir silahlı operasyon uzmanı şunları söyledi: "O dönemlerde bu tip operasyonlarda kullanılan silah MP5 makineli tabancadır. 9 mm mermi atar. Bir merminin ivme kazanması yani hızlanması için belli bir mesafe şart. En az 3-5 metre... Çok yakın ateş olsaydı mermilerin büyük çoğunluğu cesetlerde kalırdı. Ama bu olayda delmiş ve geçmiş. Fakat şu da önemli. Yakınlık uzaklık burada teknik bir terimdir. 35-40 cm mesafeden atış yakış atıştır. Ama bu skalaya göre 3- 5 metreden atış da uzak atıştır. Otopsi raporundaki belki de en önemli ayrıntı ise cesetlerden el svabının yani barut izinin alınmamış olması. El svabı analizi bir kimsenin ateş edip etmediğine dair en büyük kanıt. SABAH'ın konu hakkında başvurduğu bir adli tıp uzmanı şunları söyledi: "El svabı olay yerinde alınır. Bunu alan kişi kolluğun uzman personelidir. Adli Tıp Kurumu kendisine gelen verileri inceler. Yani olay yerinde el svabı alınmamış ise bunu analiz edemez."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dehşeti otopsi raporu ortaya koydu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN