Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın ilk 10 ekonomi arasına gireceğiz

Başbakan , Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına gireceğini belirterek, ''Bunu başarmanın kaçınılmaz yollarından biri, eğitime ve AR-GE'ye yatırım yapmaktır. Takip ederek, taklit ederek, geriden, uzaktan izleyerek bunu başaramayacağımız açıktır'' dedi.

Giriş Tarihi: 5.11.2010 17:24 Güncelleme Tarihi: 5.11.2010 17:41
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, günübirlik politikaların, günü kurtaran yatırımların, gelecek vizyonundan yoksun yaklaşımların dünyadaki gelişmeleri tribünlerden seyretmeyi beraberinde getirdiğini belirterek, ''İşte son 8 yılda bu kısır döngüyü kırmak için çok yoğun mücadele verdik ve vermeye de devam ediyoruz'' dedi.

Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi Teknoparkı, Yüksek Akım Laboratuvarı ile Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri Merkezi'nin resmi açılışları ile Boğaziçi Üniversitesi ve Türk Patent Enstitüsü arasındaki işbirliği protokolü imza töreninde bir konuşma yaptı.

Açılışlar dolayısıyla hem Boğaziçi Üniversitesi, hem de ülke adına gerçekten büyük bir heyecanı yaşadığını vurgulayan Erdoğan, Türkiye'nin ve Türk üniversitelerinin böyle değerli Ar-Ge birimlerine kavuşmasının ve dünya ile rekabet edebilecek araştırma merkezlerinin açılmasının kendisini gururlandırdığını dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri Merkezi'nin Devlet Planlama Teşkilatının (DPT) yatırımı olarak kurulduğunun altını çizerek, 40'tan fazla bilim adamının çok sayıda laboratuvarın koordinasyonunun sağlayacağını, kamu ve özel sektörle işbirliği yapacağını ve burada insanın yaşamını, günlük yaşam standartlarını etkileyecek ürünler üzerinde çalışacağını kaydetti.

Özellikle tıp ve biyoloji alanında merkezin yapacağı araştırmalarla hayati derecede önemli ürünlerin geliştirilmesine katkı sağlayacağına inandığını belirten Erdoğan, bu merkezin insan ve çevre noktasında dünyaya adını duyuran bir merkeze dönüşeceğini vurguladı.
Erdoğan, Türk Patent Enstitüsü ile Boğaziçi Üniversitesi arasında bilgi ve doküman birimi kurulması için atılan imzalara da vurgu yaparak, üniversite içindeki Patent Ofisi'nin öğrencilerin, öğretim görevlilerinin, araştırmacıların ürün ve eserlerinin korunmasına yardımcı olacağını, patent konusunda Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde bir farklılığın da böylece oluşturulacağını dile getirdi.

Yüksek Akım Laboratuvarı'nın da 2 milyon dolarlık bir maliyetle kurulduğunu dile getiren Erdoğan, bunun Avrupa'daki az sayıda laboratuvardan biri olduğunu, Türkiye'de de ilk olma özelliğini taşıdığını anlattı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın ilk 10 ekonomi arasına gireceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN