Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Binbaşıya ait odada gizli bölme bulundu

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda bir binbaşıya ait olduğu iddia edilen gizli bölmede çok sayıda ses ve görüntü kaydı içeren CD ile askeri kayıtlar ele geçirildi

Giriş Tarihi: 9.12.2010 ABONE OL
Şantaj ve askeri casusluk soruşturması kapsamında Gölcük'teki Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde yapılan aramada, gizli bir bölme ortaya çıkarıldı. Bir binbaşının kullandığı odanın zemininde yer alan gizli bölmede çok sayıda ses ve görüntü kayıt CD'leri, gizli kamera düzenekleri, seçmen listeleri ve askeri belgelerin bulunduğu belirtildi. 13. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimliği'nce verilen kararla geçtiğimiz salı günü Gölcük'teki Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen, askeri savcı, donanma komutanlığı ve merkez komutanlığında görevli subayların nezaretinde arama yapıldı. Bir binbaşının kullandığı odanın zemini kazıldı. Zeminin altında gizli bir bölme ortaya çıkarıldı. Her aşaması kameraya kaydedilen aramada, ses ve görüntü CD'leri, görüntü ve ses kayıt cihazları, gizli kamera düzenekleri, seçmen listeleri, askeri dokümanlar ele geçirildi. Ses ve görüntülerin yer aldığı CD'lerdeki kayıtların çeşitli rütbedeki subaylara ait olduğu iddia edildi. Askeri dokümanlar arasında geçmiş dönemlerde yaşanmış bazı olaylara ışık tutacak bilgiler bulunduğu iddia edildi. Malzemelerin 10 çuvala konulduğu belirtildi. Odanın bir binbaşıya ait olduğu, gizli bölmeyi de binbaşının yaptırdığı iddia edildi.

TÜMAMİRALİN EŞİ DE MAĞDUR
Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit'in kızı Sibel Kuli'yle eşi, şantaj ve askeri casusluk soruşturması kapsamında müşteki sıfatıyla ifade vermişti. Sibel Kuli ve eşi, şikâyetçi olmamıştı. Şantaj ve casusluk çetesinin, Oramiral Yiğit ve kızının mail adreslerini takibe aldığı iddia ediliyor. Tümamiral Fikret Güneş'in eşi Manolya Güneş de 'mağdur' sıfatıyla ifade vermişti. Güneş, şüphelilerden "şikâyetçi" olmuştu. Yaklaşık 200 subay ve askeri personelin müşteki sıfatıyla ifadesi alınmıştı. 9 ilde eşzamanlı yapılan operasyonlarda ise 35 kişi gözaltına alınmış 16'sı tutuklanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Binbaşıya ait odada gizli bölme bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN