Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karakol yakını kazıdan 12 insan iskeleti çıktı

Mutki jandarma komutanlığı yakınındaki kazıda 12 kişinin iskeleti bulundu. Toplu mezarın 1999'da PKK'ya katılmaya giden 9 kişi ile eşlik eden 3 PKK'lıya ait olduğu ileri sürülüyor

Giriş Tarihi: 6.1.2011
Bitlis'in Mutki ilçesinde faili meçhullerle ilgili ihbar üzerine yapılan kazıda 12 kişinin gömülü olduğu toplu mezar bulundu. 1999'da PKK'nın dağ kadrosuna katılmak üzere köylerinden ayrıldıktan sonra haber alınamayan 9 kişinin yakınlarına 4 ay önce telefonla gelen ihbarda onların Mutki'ye bağlı Kavakbaşı bölgesinde gömülü olduğu bildirildi. Aileler de İnsan Hakları Derneği (İHD) Bitlis Şubesi yetkilileriyle birlikte Mutki Cumhuriyet Savcılığı'na kazı talebi içeren dilekçe verdi. 1999'da bölgede görev yapan bir askerden aynı dönemde Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı'na gelen ihbar mektubunda da çatışmada öldürülen pek çok kişinin bölgede açılan 4 ayrı toplu mezara gömüldüğü yer alınca Cumhuriyet savcılığı talimatıyla kazıya başlandı.

PKK'YA KATILACAKLARDI
Önceki gün Mutki İlçe Jandarma Komutanlığı'na 2 kilometre uzaklıktaki ilçe çöplüğünün yanında iş makinesiyle kazı başlatıldı. Geniş güvenlik önlemi altında sürdürülen kazılarda dün 12 insan iskeleti bulundu. Kemiklerin kime ait olduğunun tespiti için ihbar yapan kayıp yakınlarından da doku örneği alınarak DNA testi için Adli Tıp Kurumu'na gönderilecek. Kazıların başka noktalarda devam edebileceği kaydedildi. İddiaya göre, bulunan kemikler, PKK'ya katılmak isteyen kişilere ait. 1999'da Güroymak ilçesi kırsalından yola çıkan 9 kişi, Kavakbaş'ıda 3 teröristle buluştu. Bu sırada askerle çatışma çıktı. 12 kişi öldürülerek gömüldü. Kazıya gözlemci olarak katılan Bitlis Barosu Başkanı Enis Gül, "Kazı alanında yan yana 9 kişinin kemikleri net şekilde belli oldu. Bu kemikler koruma altına alındı. Diğer 3 kişiye ait kemikler ise üst üste gömüldüğü için birbirine karışmış vaziyette'' dedi. İHD ve Bitlis Baro Başkanlığı kazının ardından basın açıklaması yaptı. Baro Başkanı Gül "Konunun takipçisi olacağız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karakol yakını kazıdan 12 insan iskeleti çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN