Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haber peşinde yarım asır dünyayı dolaştı

1950'li yıllarda dünyanın dört bir yanını Türkiye'ye tanıtan ünlü gazeteci 'in eşi fotoğrafçı 99 yaşında ve tek başına

Giriş Tarihi: 13.1.2011
Türkiye'nin ilk kadın fotoğrafçılarından Semiha Es, geçmişteki hareketli günlerinin aksine bugünlerde Beşiktaş'taki dairesinde sessiz ve sakin bir yaşam sürdürüyor. 1950'li yılların en başarılı gazetecilerinden olan eşi Hikmet Feridun Es ile birlikte Afrika'dan Asya'ya dünyanın dört bir yanını dolaşarak ilgi çekici haberleri Türk okurlarla buluşuran Semiha Es, geçmişe büyük özlem duyuyor. Tüm servetini kendine 21 yıldır bakan kapıcısına bağışlayacağını söyleyen 99 yaşındaki Es, yaşadığı küçük apartman dairesinin kapısını SABAH'a açarak, kariyerinin ve hayatının en ilginç günlerini anlattı. Semiha Es, pencere kenarındaki yatağından kimi zaman kaldırımda yürüyen insanları izliyor; kimi zaman yatağının tam karşısında kendisine gülümseyerek bakan eşinin fotoğrafına özlemle göz gezdiriyor. Salonun duvarlarındaki geçmişten kalma fotoğraflarıyla Es, sanki zamanı geçmişteki güzel, mutlu günlerinde dondurmak ister gibi. Hiçbir sağlık sorunu olmamasına rağmen, artık tek başına ayağa kalkmakta zorlandığı için yatakta istirahat etmeyi tercih eden Es, en son ne zaman dışarı çıktığını anımsamıyor bile. Oysa Es, geçmişte pek çok insanın hayal bile edemeyeceği kadar hareketli bir hayat yaşadı. 70 yıllık hayat arkadaşı ve bir dönemin ünlü gazetecisi Hikmet Feridun Es ile haber peşinde koşturmaktan değil de, yılların fiziksel olarak onu güçsüz bırakmasından yorgun olduğunu söylüyor Semiha Es...

BOMBALARLA SEYAHAT ETTİ

Henüz 15 yaşındayken Cumhuriyet Gazetesi'nin düzenlediği güzellik yarışmasına yaptığı başvuru sırasında tanıştırıldığı Hikmet Feridun Es'i görür görmez aşık olduğunu söyleyen Semiha Es, bugün bile "Benim kocam çok yakışıklıydı" demekten kendini alamıyor... Güzellik yarışmasına yaşı uygun olmadığı için katılamayan Es, foto- muhabirliğe ise kocasının röportaj seyahatlerine eşlik ederek başlamış. Hürriyet Gazetesi adına Kore Savaşı'nı eşiyle birlikte takip eden Es, cephede Çinli askerlerin kendisini öldürmek için verdiği uğraşı ve ölümle nasıl köşe kapmaca oynadıklarını anlatırken büyük heyacan yaşıyor. Asker kıyafetleriyle gezdiğini ve cephede ulaşımı bomba yüklü kamyonlarla sağladıklarını anlatırken hâlâ gözleri parlıyor... Aktif gazetecilik yaşamı yüzünden eşiyle birlikte dünyanın pek çok ülkesinde uzun yıllar haber peşinde koşturan Es'in, buna rağmen Beşiktaş Balmumcu'daki dairesi ile aileden kalma çok ortaklı bir arsadaki payından başka bir malvarlığı bulunmuyor. Çocuğu olmayan Es'in hayattaki tek akrabası ise yeğeni Volkan Serter. Ayda 690 lira olan emekli maaşı ve babasından kalan üç aylık maaşı dışında hiçbir geliri olmayan Es'in en büyük yardımcısı kendisiyle ilgilenen apartman kapıcısı Gazi Doğangüneş. Es, "19 yıl önce eşimi kaybettim. Birkaç yıl önce de çok sevdiğim kız kardeşimi. Uzun yıllardır apartmanımızın kapıcısı Gazi oğlum benimle ilgileniyor, sağ olsun beni hiç üzmüyor. Allah izin verdiği sürece yaşayacağım, fakat yeğenim bir süredir beni üzen sözler söylüyor. Kimseyi kırmak istemiyorum, ama evimi bana 21 yıldır bakan Gazi'ye bırakıyorum. Zaten vasiyetimi de hazırladım" diyor.

'ANNEME İYİ BAKARIM'
45 yaşındaki Gazi Doğangüneş de "Anne" diye seslendiği Semiha Es'in bir dediğini iki etmediğini, onun rahatı için kendi evinde bile olmayan 82 ekran renkli televizyon ve üşütüp hasta olmasın diye kombinin yanında elektrikli ısıtıcı aldığını söylüyor. Doğangüneş, "Semiha anneme iyi bakıyorum. Yeğenine inat onu daha uzun yaşatacağım. Saliha annemin çok sevdiği 70 yaşlarındaki Gürcü bakıcısını da o 2008'de ihbar etti. Bakıcı bu yüzden sınır dışı edildi" diyor. Semiha Es'in avukatı Tülay Yıldız da, "Tanıdığım en aklı başında insan Semiha Es. Fakat son zamanlarda bir akrabası tarafından vesayet altına alınmaya çalışılıyor. Oysa kendisi bunu istemiyor. Onun anılarını dinlemek herkes için bir zevk" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haber peşinde yarım asır dünyayı dolaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN