Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Bizi siyasete malzeme yapmayın"

CHP'li Batum'un "Kâğıttan kaplanmış" sözlerine TSK dün yaptığı açıklama ile tepki gösterdi. Genelkurmay açıklamasında "Siyasiler, TSK ile ilgili söylemlerinde daha özenli olmalı" dedi

Giriş Tarihi: 8.2.2011
, ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı 'in son günlerde yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Batum'un TSK'ya yönelik "meğer kağıttan kaplanmış" sözlerine tepki gösterilen Genelkurmay açıklamasında "Asker, siyasete çekilmemeli. Daha özenli olunmalı" dedi. Açıklamanın hemen ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na iade-i ziyarette bulundu. TSK'nın 4 maddelik açıklamasında siyasilerin söylemlerinde özenli olunması istendi. Açıklamada "Kendi görüşleri doğrultusunda kamuoyu oluşturmak isteyen siyasilerin, Türk Silahlı Kuvvetleriyle ilgili söylemlerinde daha özenli olmaları ve asker üzerinden siyaset yapmamaları beklenmektedir" denildi. Açıklamada şu ifadelere ver verildi: "Her vesileyle TSK'nın siyaset dışında kalması gerektiğini savunan bu siyasilerin, Türk Silahlı Kuvvetlerini günlük siyasi tartışmaların içerisine çekme gayretleri üzüntüyle izlenmektedir. Çevremizde sonu belli olmayan istikrarsızlıkların yoğunlaştığı bir dönemde, sadece güvenlik alanındaki görevlerini en iyi şekilde yerine getirme gayreti içinde olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin siyasi tartışmalara konu edilmesi, ne ülkemize ne de herhangi bir siyasi görüşe fayda sağlayacaktır" Koşaner-Kılıçdaroğlu'nun görüştüğü dakikalarda gazetecilere açıklamada bulunan Batum, TSK'nın açıklamasını kendi üzerine alınmadığını söyledi. 30 dakikalık bir konuşmadan "Kağıttan kaplan" cümlesinin cımbızla çekildiğini belirten Batum, "TSK, onları siyasetin içine çekmeyeceğimi bilir. Orduya karşı yürütülen bir psikolojik harekat var. Bu harekata karşı bir şey yapılmadığını söyledim. Eğer sözlerimden 'Ordu hiçbir şey yapamıyor' anlamı çıktıysa, yanlış anlaşıldıysam ordunun o şerefli üyelerinden özür dilerim" dedi. CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi ise "Amacını aşan bir ifade kullanmıştır. "Ordu darbe yapsın" gibi bir yorumu çıkarmak doğru değil" şeklinde konuştu.

İKİNCİ CİDDİ TEPKİ
Batum, hafta sonu yaptığı açıklamada "Koca bir askeri yıktılar, meğer kağıttan kaplanmış, biz bunu asker zannedermişiz, meğer ABD içini oymuş. O koca ağacı hop diye yıktılar. Ancak CHP'yi yıkamadılar" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Bizi siyasete malzeme yapmayın"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN