Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dostluk treni 'raydan çıktı'

Türk-Yunan dostluğunu pekiştirmek amacıyla 6 yıl önce başlatılan İstanbul-Selanik arasındaki tren seferleri, kriz nedeniyle sona erdirildi

Giriş Tarihi: 10.2.2011
TCDD Uluslararası Tren Şube Müdürü Yusuf Çağatay, Dostluk / Filia Ekspresi seferlerinin 12 Şubat itibariyle durdurulacağını söyledi. Kendilerine Yunanistan Demiryolları Müdürlüğü tarafından 30 Ocak 2011 tarihinde bir dilekçe gönderildiğini dile getiren Çağatay, seferlerin askıya alınmasının nedeninin ekonomik kriz olduğunu belirtti.

DIŞ SEFERLER DURDU
Çağatay'ın verdiği bilgiye göre, yaklaşık bir yıldır ekonomik krizle boğuşan Atina yönetimi, Maliye Bakanlığı aracılığıyla kendi Demiryolları Müdürlüğü'nden tüm yurtdışı tren seferlerinin bir süreliğine askıya alınmasını talep etti. Yunan Demiryolları Müdürlüğü de TCDD'ye bir dilekçe göndererek ülkenin ekonomik kriz yaşadığını gerekçe göstererek seferlerin askıya alınmasını istedi. Kış nedeniyle talebin azaldığını dile getiren Yunan makamları, seferlerin ileride yeniden başlatılması için görüşmeler yapılabileceğini de söyledi.

'SİYASİ DEĞERİ VAR'
Temmuz 2005 tarihinde başlayan seferlerin maddi getiriden çok "stratejik anlamı" olduğunu belirten Çağatay, "Ticari olmayan bu seferin iki ülke arasında siyasi değeri vardı. Önemli bir trendi. Büyük umutlarla başlatmıştık. Büyük getirisi yoktu, ancak kendi masraflarını çıkaracak kadar ilgi görüyordu. Bugüne kadar rezervasyonların yüzde 50'nin altına düştüğünü görmedik" diye konuştu. Dostluk Treni seferlerinin yeniden başlamasının önemli olduğunun altını çizen Çağatay, "Bize bunun sadece askıya alınma olduğu bilgisi geldi. Önümüzdeki birkaç ay içinde Atina'da toplantı yapıp durumun gözden geçirileceği söylendi. Baharla birlikte seferlerin yeniden başlayacağına inanıyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dostluk treni 'raydan çıktı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN