Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adnan Menderes'in uçak kazası

Giriş Tarihi: 17.2.2011 10:17 Güncelleme Tarihi: 17.2.2011 10:19
Başbakan Menderes 1959 yılının 17 Şubat sabahı, Londra'ya gitmek üzere Türk Hava Yolları'na ait Viscount tipi 4 motorlu "Sev" yolcu uçağına binmişti. İngiltere'ye, bağımsız Kıbrıs devletini kuracak olan Londra anlaşmasına imza atmaya gidiyordu.

Ancak Yeşilköy'den havalandıktan sonra Londra'da havanın kapalı olması nedeniyle uçağın önce Paris'e inmesi düşünülmüş, ancak daha sonra uçak Londra'nın 40 kilometre güneyindeki Gatick havaalanına yönelmişti.

Uçağın sol arka tarafında pencere kenarında oturan Menderes, koyu gri renkte bir sis tabakasının ortasında görmedikleri bir piste doğru inerken hissettiklerini daha sonra şöyle anlatmıştı:

"Ölüm korkusunun, ölümden daha beter bir duygu olduğunu o an hissettim. İki alemin ortasındaydım: Takdire sığınmaktan başka yapacak bir şey yoktu. İlk aklıma gelen sureyi okumaya başlayarak kendimi kadere teslim ettim."

Saat 19'da uçağın yolcuları havaalanının yakınındaki çam ormanına doğru indiğini fark ettiler. Pilot, göremediği iniş pistine 2 mil kala alçalmış ve ağaçlara çarpan uçak, 250 metre kadar sürüklendikten sonra durabilmişti.

Bu arada Menderes'in oturduğu kuyruk kısmı kopmuş ve gövde bir süre sürüklendikten sonra durup yanmaya başlamıştı. Yolcular feryat ederek yanan uçaktan çıkmaya çalışıyordu.
ARKADAŞINA GÖNDER
Adnan Menderes'in uçak kazası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN