Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Libya halkını bombalamayız

Erdoğan, dönüşü uçakta gazetecilere Libya'daki gelişmeleri ve Brüksel'deki NATO toplantısını değerlendirdi: Muharip güç olarak yer almayız... İnsani yardımların dağıtımını üstlenebiliriz

Giriş Tarihi: 22.3.2011
Suudi Arabistan'daki 4 günlük resmi ziyaretini tamamlayan Başbakan Erdoğan, dün akşam Türkiye'ye döndü. Erdoğan, dönüş yolunda, uçakta gazetecilerin Libya'daki gelişmeler ve NATO toplantısına ilişkin sorularını yanıtladı. Erdoğan'ın uçakta verdiği önemli mesajlar şöyle:

"KİMSE ÜSTLEN DEMEDİ"
Sarkoz'nin Libya konusundaki tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Paris Zirvesi, Sarkozy'in durumdan vazife çıkarma arayışıdır kimse Sarkozy'ye 'gel böyle bir görev üstlen' demedi Sarkozy kendi kendine böyle bir adım attı. Sarkozy'nin Fransa'da siyasi nokta da kamuoyu araştırmalarında düşük çıktı. Buradaki kaybını bu tür bir çıkışla acaba toparlayabilir miyim gibi bana göre bir tasarrufun içerisine girdi bunu yaparken de birinci derecede AB'yi kullandı. Burada sıkıntılı olan şey şu BM güvenlik konseyi böyle bir kararı alıyor ama alınan karar bildiğiniz karar hava sahasıyla ve insani amaçlı yapılacak yardımlarla ilgili bir karar.

ÇEKİLMESİNİ SÖYLEDİM
Kaddafi ile görüştünüz mü?
Ben Kaddafi ile üç kez görüştüm. Bu görüşmelerde de kendilerine kibar bir şekilde özellikle de Libya halkının kabulleneceği bir isim noktasında siz madem şu anda resmi bir görevli değilim niye çekileceğim diyorsunuz o zaman bu işi resmen üstlenebilecek, sizin de inandığınız güvendiğiniz her şeyden önce Libya halkının güveneceği tanınacağı bir ismi sunabilirsiniz. Ne yazık ki olmadı. Dün akşam İngilitere Başbakanı aradı, yarım saat kadar görüştük. Kendisine Türkiye, Paris'e davet edilmedi ve biz sizinle bu görüşmeyi keşke Paris toplantısından önce yapabilseydik dedim. Beklentiniz nedir diye sordum. Eğer insani amaçlı olarak böyle bir şey yapılacaksa bu konuda biz başından bu yana desteğimizin olacağını söyledik. Fakat burada NATO kalkıpta Libya'nın yer altı zenginliklerini peşkeş çekmek için görev ifa edecekse Türkiye olarak olamayız dedik. Nasıl yer alırız mesela Bingazi havalimanını biz üstlenebiliriz. İnsani yardımların dağıtımını üstlenebiliriz. Aynı şekilde denizde Girit ile Bingazi arasını deniz kuvvetlerimizle kontrol edebiliriz. Fakat muharip güç olarak Türkiye düşünülecek olursa muharip güç olarak yer alamayız. Hiçbir zaman bizim uçaklarımızın Libya halkına yönelik bomba yağdırmasını düşünmemiz mümkün değil. Öğrendiğimiz kadarıyla Sarkozy, NATO'nun devreye girmesini istemiyor AB götürsün istiyor. ABD ve Türkiye işin dışında kalsın düşüncesinde.

Irak benzetmesi yapılıyor.
Baştan bu yana söylüyoruz. İkinci Irak olsun istemiyoruz. 8 yıl içerisinde bir medeniyet Irak'ta çöktü.

Mekke'de fahri doktora
Başbakan Erdoğan'a, Mekke Ümmü'l-Kurra Üniversitesince fahri doktora unvanı verildi. Düzenlenen törende konuşan Erdoğan, başbakanlığı döneminde gerek Türkiye'deki, gerekse Türkiye dışındaki birçok üniversiteden kendisine fahri doktora unvanları tevdi edildiğini belirterek, "Elbette her birisinden dolayı büyük gurur duydum. Ancak, burada tevdi edilen fahri doktora unvanı benim için çok farklı bir anlam taşıyor ve çok farklı bir gururu, heyecanı yaşamama vesile oluyor'' dedi. Erdoğan konuşmasında, geçmişin ihtişamıyla yetinilmemesi gerektiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Libya halkını bombalamayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN