Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YSK'dan açıklama

Giriş Tarihi: 20.4.2011 17:29 Güncelleme Tarihi: 20.4.2011 22:38

"İTİRAZLARI DEĞERLENDİRİYORUZ"

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ali Em, geçici aday listelerine karşı il seçim kuruluna yapılacak itirazların süresinin bugün saat 17.00 itibariyle dolduğunu belirterek, geliş sırasında göre değerlendirme yapacaklarını bildirdi.

Em, YSK'dan ayrılırken gazetecilerin soruları üzerine, seçim takvimine göre, geçici aday listelerine karşı ilgili il seçim kurullarına yapılacak itirazların süresinin dolduğunu belirterek, ''Geliş sırasına göre kurulumuz her gün toplantı halinde değerlendirmelerini yapacak. Bugün 10.00'da başladı. Yarın da 10.00'da başlayacak. Gelen dilekçelerin, itirazların durumuna göre değerlendireceğiz'' dedi.

Seçim takvimine göre bir inceleme süresi bulunduğunu söyleyen Em, ''Siyasi parti ve bağımsız adayları bu süre içerisinde inceleriz ve eksikliklerini de kendilerine bildiririz. Bağımsız adayların il seçim kurulu aracılığıyla belgelerinin tamamlanması istenmiştir. Bir kısmı zamanında tamamlanmıştır. Bir kısmı tamamlanmamıştır. Şimdi onları değerlendireceğiz'' diye konuştu.

"KURULUMUZUN ÖZGÜRLÜKLERİN ÖNÜNÜ AÇACAK MAHİYETTE YORUM YAPABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

YSK Başkanvekili Kırdar Özsoylu, bazı bağımsız milletvekili adaylarının adaylıklarının iptaline ilişkin, ''Bağımsız adayların başvuruları yarın saat 10.00 itibariyle değerlendirmeye alınacak. Ben kurulumuzun demokratik hakların gelişmesi yönünde, temel hak ve özgürlüklerin önünü açacak mahiyette yorum ve değerlendirmeler yapabileceğini umuyorum, düşünüyorum. Bu benim şahsi kanaatim'' dedi.

YSK çıkışında, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özsoylu, bazı bağımsız milletvekili adaylarına ilişkin belgelerin YSK'ya gelmeye devam ettiğini, memnu hakların iadesi, hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve uyarlama yönündeki kararların gelmeye devam ettiğini bildirdi.

Özsoylu, yarın saat 10.00 itibariyle gelen belgelerin incelemeye alınacağını ve değerlendirileceğini ifade ederek, ''Bağımsız adayların başvuruları yarın saat 10.00 itibariyle değerlendirmeye alınacak. Ben kurulumuzun demokratik hakların gelişmesi yönünde, temel hak ve özgürlüklerin önünü açacak mahiyette yorum ve değerlendirmeler yapabileceğini umuyorum, düşünüyorum. Bu benim şahsi kanaatim'' diye konuştu.

Başvurulara ilişkin genelgelerin daha önce yayınlandığını, başvurularda nelerin gerekeceği konusunun genelgelerde ayrıntılı şekilde yer aldığını belirten Özsoylu, bu aşamada getirilmeyen belgelerin şimdi tamamlanmaya çalışıldığını belirtti.

''PAZAR GÜNÜNE KADAR SÜRE VAR''

Özsoylu, ''Genelgede öngörülen süreler geçmiş olmasına rağmen henüz kesin listelerin yayımı yapılmadı. Pazar gününe kadar süre var. Dolayısıyla bu süreye kadar gelecek evrakların değerlendirmeye alınması gerektiğini şahsen düşünüyorum. Kurulumuzun da bu yönde bir açılım, böyle bir değerlendirme yapacağını umuyorum'' ifadesini kullandı.

Milletvekili Sebahat Tuncel'in durumuna ilişkin bir karar alınıp alınmadığının sorulması üzerine Özsoylu, bugün Tuncel'in durumuna ilişkin bir ön değerlendirme yapıldığını, ancak nihai kararın yarın alınacağını kaydetti. Özsoylu, yarın saat 10.00'dan itibaren tek tek değerlendirme yapılacağını bildirdi.

Bağımsız adayların durumuna ilişkin değerlendirme yapıldıktan sonra ayrıntılı kararlar yazmayı düşündüklerini dile getiren Özsoylu, ''Adaylık için istenen belgelere ilişkin süreler dolmuştu, bu belgeler başvuru sırasında gerekliydi ancak son gelişmelerle mahkemelere başvurularak bu belgeler temin edildi. Yeni temin edilen evraklardaki bilgiler geçmişi yansıtıyor. Bunlar yeni hususlar, yeni gelişmeler değil, bunlar geçmiş durumun tespitinden ibaret evraklar, belgeler. Kurulumuzun olumlu, demokratik hakların önünü açacak mahiyette bir değerlendirme yapmasını temenni ediyorum. Bu benim şahsi temennim. Yarın ne olacağını yarın hep beraber göreceğiz'' dedi.

Bir gazetecinin, BDP'li yöneticilerin, YSK'nın, son güne kadar bir eksiklik olmadığı yönünde açıklamaları olduğu yönündeki hatırlatması üzerine de Özsoylu, hiçbir YSK üyesinin, partilere ilişkin vaatte veya taahhütte bulunacak beyanının olmadığını vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YSK'dan açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN