Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seçim yasakları başlıyor

12 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimleri için propaganda ve yasaklar yarın başlıyor.

Giriş Tarihi: 1.6.2011 11:31 Güncelleme Tarihi: 1.6.2011 11:32

Yarından itibaren açılış ve temel törenleri düzenlemeyecek. Seçim propagandasına dönük gezilerde "kırmızı plakalı" makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen araçlar kullanılamayacak.

12 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimlerine 11 gün kaldı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçim ve propaganda ve yasaklarının başlangıcı 2 Haziran 2011'den oy verme günün takip eden güne kadar olan yasakları belirledi. YSK'nın kararına göre, oy verme gününden önceki 10. gün olan 2 Haziran Perşembe günü (yarın) sabahından oy verme gününden önceki 11 Haziran Cumartesi günü saat 18.00'e kadar olan propaganda süresinde denetim ve gözetim yetkisi İlçe Seçim Kurulları'nda olacak. Yarın başlayacak seçim propagandası süreci içinde İl Seçim Kurulları'nca gösterilen yerler dışında açık ve kapalı yerlerde toplu olarak propaganda yapılamayacak.

ANKETLER YAYINLANAMAYACAK
YSK'nın kararına göre, partiler ve adaylar, kendilerini tanıtıcı nitelikte broşür ve el ilanları dışında herhangi bir hediye ve eşantiyon dağıtamayacak veya dağıttıramayacak. 10 günlük süre içinde yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler ve bilgi ile iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla, siyasi partinin veya adayın lehine veya aleyhine ya da vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın ve herhangi bir surette ilan dağıtımı yapılayacak. Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbuat üzerinde Türk Bayrağı ve din ibareli herhangi bir unsur bulundurulamayacak. Siyasi partiler ve adayların, yapacakları propagandalarda, Türkçe kullanılması esas olacak.

KARŞILAMA UĞURLAMA YAPILAMAYACAK
Seçim propagandasının başlayacağı yarından itibaren 298 sayılı Kanun'un 62. maddesinde yer alan yasaklar devreye girecek. Buna göre, devlet katma bütçeli daire, teşekkül, il özel idareleri, belediyelerle bunlara bağlı daire ve müesseseler, İktisadi devlet teşekkülleri ve bunların kurdukları müesseselerle Bankalar Kanunu'na tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla, açılış ve temel atmaları da kapsayan törenler tertiplenemeyecek, nutuk söylenemeyecek, demeç verilemeyecek ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulamayacak.

10 günlük süre içinde, başbakan ve bakanlarla, milletvekilleri yapacakları seçim propagandası ile ilgili gezilerde makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen araçlar kullanılmayacak, bu amaçla yapacakları gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlamalar ile törenler yapılamayacak, resmi ziyafet verilemeyecek. Bu dönemde başbakan ve bakanlar seçimle ilgili çalışmalarında ve konuşmalarında 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Hakkındaki Kanun hükümlerine bağlı olacak. Başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandasıyla ilgili yapacakları gezilere hiçbir memur katılamayacak. Seçim propaganda dönemi 11 Haziran Cumartesi Saat 18.00'de bitecek. Seçim yasakları ise oy verme günü 12 Haziran saat 24.00'de sona erecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçim yasakları başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN