İşte Bilvanis çiftliği...

Harp Akademileri Komutanı Org. Bilgin Balanlı'nın izlettirdiği öne sürülen Eskişehir Sivrihisar'daki Bilvanis Çiftliği'nde hayat iki şeyden ibaret: Tarım ve ibadet.

Giriş Tarihi: 8.6.2011
Geçtiğimiz günlerde tutuklanan Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı tarafından irticai faaliyetlerde bulunulduğu iddiasıyla izlettirildiği öne sürülen Bilvanis Çiftliği'ne ilk kez SABAH girdi. İddialara göre dokuz yıl boyunca Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nca izlenen, hakkında istihbarat toplanan ve gizli askeri belgelere konu olan çiftlikteki yaşam özetle iki şeyden ibaret: Tarım ve ibadet. Çiftliğin sahibi, Nakşibendi Menzil tarikatının Bilvanis kolunun şeyhi Fevzettin Erol kamuoyunda çok tartışılan, kimsenin giremediği çiftliğin kapılarını SABAH Özel İstihbarat Bölümü'ne açtı ve muhabirimize önemli açıklamalarda bulundu. Erol, çiftliği 2002 yılında DP Milletvekili Abidin Potoğlu'ndan satın aldıktan sonra jandarma tarafından bölgeden çıkarılmaya çalışıldıklarını öne sürdü.

'JET SESİYLE UYANDIK'
Çiftliğin sahibi Fevzettin Erol, "Buraya geldikten hemen sonra jandarma tarafından rahatsız edilmeye başlandık. Jandarma, çiftlik yoluna 24 saat nöbetçi dikip, gelen geçen herkese kimlik soruyordu" dedi. Erol şu iddialarda bulundu: "Ziyaretçilere trafik cezaları yazılıyordu. İnşaatımızda çalışan kamyonlar sürekli bağlanıyordu. Bir gün çiftlik yoluna arabalar geçmesin diye taş bile dolduruldu. Çiftlikte ekmek pişirmek için fırınımız var, onu bile kapatmak istediler. Yaptırdığım evi mühürlediler. Avukata sorduk, encümen kararı olmadan mümkün değil deyince gelip bu kez mührü kendileri söktüler. Bir gün spora çıkmıştım, eşofmanlıyım, alay komutanı bizzat köye geldi. Benimle karşılaştı ve ayaküstü konuştuk. Bana 'Neden buraya geldin, sana burada taş üstüne taş koydurtmayız. Bu sevdadan vazgeç' dedi. Ben de tapulu malım olduğunu söyleyerek karşı çıktım. Bize irticacı olduğumuzu söyledi, reddettim. Bir komutanla bir astsubay gidip çevremizdeki köyleri dolaşıp bizim için PKK'lılar demiş. Dışlanmamızı istemişler. En çok bu zoruma gitti." Bilvanis Şeyhi Fevzettin Erol, belgelerde çiftlik üzerinde alçak uçuş yaptığından söz edilen savaş uçaklarını sorduğumuzda, "O jetler uykularımızı az bölmedi. Yataktan fırlıyorduk o alçak uçuş yapan jetler yüzünden. Ama bombalanacağı hiç aklıma gelmedi. Bilseydik yanımıza davet eder, 'Keşfinizi aşağıda yapın. Bizim gizlimiz saklımız yok, zaten her gelene kapımız açık' derdik. Resmi olmayan hiçbir iş yapmadık. Her işimiz kanuni."

ARKADAŞINA GÖNDER
İşte Bilvanis çiftliği...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN