Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk Hıristiyan vekili Mardin çıkarabilir

Mardin'de 4 vekille temsil edilen AK Parti mevcut durumu koruma çabasında. BDP sandalye sayısını 3'e çıkarmaya çalışıyor. 3'üncü sıradaki adayı Süryani asıllı bir avukat

Giriş Tarihi: 10.6.2011 ABONE OL
Mardin de diğer bölge kentleri gibi yoğun göç alıyor. Nüfusu 800 bine dayanmış. Seçmen sayısı ise 386 bin. Mardin'de eğilimini belirleyen temel faktör etnik yapı. Arap nüfusun yoğun yaşadığı bölgelerde AK Parti, Kürt nüfusun yoğun yaşadığı bölgelerde BDP güçlü. Sayıları 2 bin civarında olan Süryanilerin oyu ise değişik partilere dağılıyor. BDP, Kürt nüfusun yoğun olduğu Kızıltepe, Derik, Mazıdağı, Nusaybin, Dargeçit'te güçlü. AK Parti ise Arap nüfusun yoğun olduğu Midyat, Ömerli, Yeşilli, Savur ve kent merkezinde. 2007'de AK Parti 105.500, BDP ise 88 bin oy almış.

HEDEF 140 BİN OY

AK Parti, bu seçimde Mardin'deki 4 vekilliği korumayı amaçlıyor. 140 bin oy hedefleniyor. Ancak listesinin ilk üç isminin Arap asıllı oluşu, iktidar partisinin işini biSokakta eski vekillere bir tepki var. "Kent için hiçbir şey yapmadıkları" düşüncesi yaygın. Sanki genel merkez de bunun farkında. Muammer Güler gibi ağır bir top bu dağınıklığı derleyip, toparlar umuduyla liste başı yapılmış gibi. Bu düşüncenin işe yaradığı da söylenebilir. Mardinliler, Güler'e "Vali" diye hitap ediyorlar ve "Vali"yi sevmiş görünüyorlar.

BÖLÜNMEZ FAKTÖRÜ

Ancak Mardin'de BDP dışında ciddi bir rakip daha var. Bağımsız aday Süleyman Bölünmez. Eski vekil olan Bölünmez, sıra dışı bir kişilik. Kent için cebinden ciddi paralar harcamış. Özellikle eğitim ve sağlığa. Halk tarafından çok sevilen Bölünmez, seçilmeyi başarır mı bilmiyoruz ama AK Parti'nin oylarını "böleceği" kesin. BDP'nin en önemli kozu Ahmet Türk. Gülser Yıldırım KCK davasından tutuklu. Avukat Erol Dora ise Süryani asıllı aday. Seçilirse Meclis'te ilk kez Hıristiyan vekil olacak. CHP de Mardin'de çıkış arıyor. Birinci sıra adayı Reşit Kılıç. CHP'nin oylarını artırsa da seçilmesine sürpriz gözüyle bakılıyor. Mardin'de iki tahmin var: Birincisi AK Parti 3, BDP 3. Diğeri ise BDP 3, AK Parti 2 ve Süleyman Bölünmez.

'Halk sürecin bilincinde'
BDP adayı Ahmet Türk'ü Kızıltepe'deki seçim bürosunda bulduk: Türk'ün seçim değerlendirmesi şöyle: "Çalışmalarımızı büyük oranda tamamladık. AK Parti'nin adayları bizi ilgilendirmiyor. Biz 150 bin oyun altına düşmeyiz. AK Parti 70 bini geçemez. Halk sürecin bilincinde. Biz burada sadece seçim çalışması yapmıyoruz, daha güçlü bir demokrasi mücadelesi veriyoruz. Üç bölgede de sıkıntımız yok. Meclis'e güçlü çıkarsak Kürt sorunun barışçıl çözümünde etkili olacağız. Kürtlerin talepleri belli. Kürtler kültürel kimlerini tanıyan ve kendini yönetmeyi sağlayacak bir anayasa istiyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk Hıristiyan vekili Mardin çıkarabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN