36 bağımsız 'te

lere 47 ilde 64 bağımsız adayı destekleyerek giren sürpriz bir çıkış yaparak 'e 36 milletvekili taşıdı. BDP Mersin, Adana, Kars ve Ağrı'da ilk kez milletvekili çıkarırken, yasaklı siyasiler Tuğluk ve Türk yeniden seçildi

Giriş Tarihi: 13.6.2011
la lere katılan 36 milletvekili ile 'e girmeye hak kazandı. Seçim çalışmalarını "demokratik özerklik" üzerine kuran BDP Güneydoğu'da sürpriz bir çıkış yaptı. BDP, Mersin, Adana, Kars ve Ağrı'da ilk kez milletvekili çıkardı. BDP'nin eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın aday olduğu Hakkâri'de tavan yaparak milletvekili sayısını üçe çıkardı. Seçimlere 47 ilde 64 bağımsız adayla giren BDP, Meclis'e 36 milletvekili ve yüzde 6.64'lük oy oranıyla giriyor. 20 yıl önce Kürtçe yemin nedeniyle Meclis'ten yaka paça atılan ve 10 yıl hapiste yatan Leyla Zana ve halen KCK davası nedeniyle cezaevinde bulunan Hatip Dicle büyük oy oranıyla yeniden milletvekili seçildi. Diyarbakır'dan 6 milletvekili çıkaran BDP'den seçilen Kürt İslam kesiminden Altan Tan ve muhafazakâr politikalarıyla dikkat çeken KADEP eski Genel Başkanı Şerafettin Elçi de 32 yıl sonra Meclis'e döndü. AK Parti ise Diyarbakır'dan Tarım Bakanı Mehdi Eker, Galip Ensarioğlu'nun aralarında yer aldığı 5 vekil çıkardı.

KCK'DAN 6 VEKİL

BDP'nin desteklediği bağımsız adaylar arasında yer alan KCK davasından tutuklu ve cezaevinde bulunan 6 aday da milletvekili seçildi. Diyarbakır'dan Hatip Dicle, Van'dan Kemal Aktaş, Şanlıurfa'dan İbrahim Ayhan, Şırnak'tan Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ve Mardin'den Gülseren Yıldırım cezaevinden Meclis'e geliyor.

İLK SÜRYANİ MİLLETVEKİLİ
Türkiye'nin ilk Süryani milletvekili de Mardin'den çıktı. BDP'nin desteklediği Erol Dora'da Meclis'e gitti. BDP seçim bürosunun önünde beklenen kalabalık, Bağımsız Aday Erol Dora'yı zılgıtlar eşliğinde karşıladı. Erol Dora'yı omuzlarda taşıyan kalabalık, daha sonra havai fişek gösterisi eşliğinde halay çekti. Dora, "Ankara duysun, artık barış istiyoruz. Kanın dinmesi için ne yapılması gerekiyorsa yapacağız" diye konuştu. BDP'nin Mardin'den aday gösterdiği KCK tutukluları Gülser Yıldırım ve Şırnak'tan gösterilen Selma Irmak'ın Mardin Cezaevinden vekil olması dikkat çekti. Mardin'de 2007 seçimlerinde 2 milletvekili çıkarabilen BDP sayıyı 3'e çıkardı. Siyasi yasaklı Ahmet Türk yüksek oyla yeniden vekil seçildi. Türk'le birlikte BDP'nin desteklediği siyasi yasaklı Van bağımsız adayı Aysel Tuğluk da yeniden vekil seçildi. Ancak iki milletvekili iki yıl süreyle BDP çatısı altında siyaset yapamayacak. BDP Bingöl'de de sürpriz yaparak İdris Balukan'ı Meclis'e gönderdi. BDP Muş'tan da önceki seçimlerde olduğu gibi iki milletvekili çıkardı. Partinin ağır toplarından Sırrı Sakık ve BDP'nin kurucu Genel Başkanı Demir Çelik milletvekili seçildi. BDP'nin önemsediği iller arasında yer alan Hakkâri'de istediği sonucu elde etti. Demokratik özerklik modelini bu kente yerelde uygulayan Hakkâri'de üç milletvekilini de BDP çıkardı. BDP'nin karşısında aday gösterilen ve bölgenin güçlü aşiretlerinden olan Zeydan'lar ilk kez seçimi kaybetti. BDP, Ferhat Tunç'u aday gösterdiği Tunceli'den milletvekili çıkaramadı.

İSTANBUL'DA 3'E ÇIKTI
BDP İstanbul'da da büyük bir çıkış yaparak vekil sayısını birden üçe çıkardı. 2007 genel seçimlerinden cezaevinden milletvekili seçilen Sebahat Tuncel yeniden vekil olurken, Sırrı Süreyya Önder ile Levent Tüzel de milletvekili seçildi.

BDP URFA'DA İSTEDİĞİNİ ALDI
Şanlıurfa'da KCK davasından cezaevinde bulunan İbrahim Ayhan'a Meclis yolu açıldı. Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici de yeniden seçildi.

VAN'DA DÖRDE ÇIKTI

2007 seçiminde Van'da BDP iki milletvekili çıkarmıştı. Bu seçimlerde ise sayıyı dörde çıkardı. Aysel Tuğluk, Nazmi Gür, Özdal Üçer ve cezaevinde bulunan Kemal Aktaş vekil seçildi. Batman'da tablo değişmedi. Ayla Akat Ata ile Bengi Yıldız yeniden Meclis'e geldi.

KARS SÜRPRİZİ

BDP Kars'ta ilk kez milletvekili çıkardı. Mülkiye Birtane milletvekili seçildi. Pervin Buldan da Iğdır'dan tekrar Meclis'e geliyor.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
36 bağımsız Meclis'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN