Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Şike'de 7 kişi tutuklandı!

Şike soruşturması kapsamında adliyeye sevk edilen 22 kişiden 18'i tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye sevk edilenlerden 7 kişi tutuklanırken, 11 isim serbest bırakıldı.

Giriş Tarihi: 6.7.2011 02:59 Güncelleme Tarihi: 6.7.2011 14:26
İstanbul Adliyesinde soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk ve bazı savcılar tarafından sorgulanan şüpheliler, Savcılık sorgularının ardından İstanbul Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevkedildi.

Şüphelilerden Abdurrahman Yakut, Olgun Peker, Haldun Şenman, Talat Emre Koçak, Coşkun Çalık, Hakan Karaahmet ve Ömer Ülkü mahkemece tutuklanarak Metris Cezaevi'ne gönderildi.

Şüphelilerden Levent Eriş, Mehmet Yıldız, Halil Köstek ve Özcan Üstüntaş ise savcılık sorgularının ardından serbest kalmıştı.


Şike soruşturması kapsamında savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılan Eskişehirsporlu futbolcu Mehmet Yıldız, "Şükürler olsun ki bir sıkıntı olmadan alnımızın akıyla ayrıldık" dedi.

Tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilen Olgun Peker ile Ömer Ülkü "silahlı örgüt kurmak ve yönetmek" ile suçlanıyor. Şüphelilerden Olgun Peker, Ömer Ülkü, Abdurrahman Yakut, Özden Tütüncü, Murat Tanış ve Beşir Acar şike yaptıkları iddiasıyla da mahkemeye sevk edildi.

Aralarında Olgun Peker, Özden Aslan, Haldun Şenman, Talat Emre Koçak ile Volkan Bahçekapılı'nın olduğu 9 kişi rüşvet iddiasıyla da suçlandı. Şüphelilerden Federasyon eski yöneticisi Haldun Şenman rüşvet almakla diğerleri ise rüşvet vermekle suçlanıyor. Polisin yaklaşık 300 sayfalık soru hazırladığı Olgun Peker, emniyette susma hakkını kullandı. Savcı Mehmet Berk'e 4 sayfalık ifade veren Peker'in, futbolcu Gökdeniz Karadeniz'in Fenerbahçe'yle anlaşma imzaladığı dönemde FB Başkanı Aziz Yıldırım'la görüştüğü belirtildi. FB Başkanı Aziz Yıldırım'ın ilk olarak 17 Şubat'ta telefon takibine takıldığı öğrenilirken, Olgun Peker'le görüşen Mahmut Özgener'in ilk olarak dinlemeye takıldığı ve hakkında dinleme kararı alındığı kaydedildi. Özgener'le telefon görüşmeleri olan Aziz Yıldırım'ın da bu şekilde soruşturmaya dahil edildiği öğrenildi. Savcılıkta ifade veren Olgun Peker'e, Sedat Peker'le ilgili sorular da sorulduğu belirtildi. Olgun Peker'in "Sedat Peker'i babası gibi gördüğünü" söylediği kaydedildi.

* NEZARETHANEDEKİ AZİZ YILDIRIM NE İSTEDİ? - TIKLAYIN!

* SANAL ALEMDE ŞİKE SORUŞTURMASI GEYİKLERİ! - TIKLAYIN!

AZİZ YILDIRIM'IN DURUMU
Öte yandan Aziz Yıldırım'ın gözaltı süresi bittikten sonra halen hastanede tedavisinin devam etmesi durumunda hakkındaki gözaltı kararının kaldırılabileceği de öğrenildi. Savcılığın, tedavinin bitmesinin ardından Yıldırım'ın ifadesini alabileceği kaydedildi. Ancak savcılığın gözaltı kararını kaldırması durumunda ise Yıldırım hakkında adli kontrol yönteminin uygulanabileceği ifade edildi. Bu arada soruşturma kapsamında ifade alınma işlemlerinin tamamlanmasının ardından federasyonun talep etmesi durumunda savcılığın bilgi ve belge verebileceği ifade edildi. Eski Sivassporlu futbolcu Mehmet Yıldız'ın avukatının, savcılık sorgusu sırasında müvekkilinin bilerek gol atmadığı iddia edilen maçın görüntülerini izlettiği öğrenildi.

SERBEST BIRAKILANLAR AİLELERİYLE KUCAKLAŞTI
Şike soruşturması kapsamında serbest bırakılan Levent Eriş, Mehmet Yıldız, Halil Köstek adliyenin kapısında bekleyen aileleriyle kucaklaştı. Eskişehirsporlu futbolcu Mehmet Yıldız basın mensuplarının soruları üzerine, "İfademize başvurdular. Şükürler olsun ki bir sıkıntı olmadan alnımızın akıyla ayrıldık. Ben burada şeffaf olan herkesin, kendini ifade eden herkesin serbest kalabileceğini ben gördüm. İfade esnasında polislerin gerektiği kadar yardımcı olup bizlere kolaylık gösterdiler" dedi. "Size ne sordular" şeklindeki soruya Yıldız, " O konuyla ilgili ben bir şey söyleyemem. Gizliliği ihlalle alakalı. Bu kadar söyleyeceğim " dedi. Yıldız gazetecilerin diğer sorularını ise yanıtsız bıraktı.

"ALNIMIZ AÇIKTIR"
Mehmet Yıldız'ın avukatı Polat Küçük ise "müvekkilinin savcılık ifadesini verdiğini anlatarak, değerlendirilmelerde bulundu. Zaten konuşmaylada ilgili olarak bir pozisyonda gol olmadı ancak kendisinin teknik açıdan vuruşu doğru yapamadığıyla alakalı. 15 saniye sonra golün asistini yapan kişidir. bununda bilincinde olmak lazımdır. Alnımız açıktır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Şike'de 7 kişi tutuklandı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN