Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte Erdoğan'a yapılan suikast planları

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemden bu zamana kadar birçok kez suikast girişiminde bulunuldu.

Giriş Tarihi: 10.7.2011 17:41 Güncelleme Tarihi: 10.7.2011 17:46
Atabeyler Çetesi, bölücü terör örgütü PKK, Ergenekon gibi birçok yasadışı örgüt Başbakan Erdoğan'ı hedef aldı.

TRT Haber'de yayınlanan "Büyük Takip" programında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yapılan suikast planları mercek altına alındı.

Başbakanlık döneminden önceki siyasi yaşamında da tehditlere maruz kalan Erdoğan, Başbakanlık döneminde bir çok suikast girişimine maruz kaldı.

Karanlık güçler Başbakan'ın evinin krokisi çıkardılar, korumalarını, basın danışmanlarını hatta yakın akrabalarını izlemeye aldılar. Amaç ise Başbakan Erdoğan'ı ortadan kaldırmak, iktidarı değiştirmek ve Türkiye'de kaos ortamı oluşturmaktı.

Reformcu Liderler Hedefte
Bazı araştırmacı ve yazarların iddialarına göre Başbakan Erdoğan yakın tarih göz önünde bulundurulduğunda, Mustafa Kemal Atatürk ve Sultan Abdülhamit'ten sonra en çok suikast girişimine maruz kalan lider…

Uzmanlar, suikast girişimine uğrayan liderlerin büyük çoğunluğunun reformcu kişiliklerine ve illegal örgütlerle mücadele etmelerine dikkat çekiyor.

İlk Girişim Oğlunun Düğününde…
Erdoğan'a ilk ciddi suikast planı oğlu Bilal Erdoğan'ın düğünü sırasında planlandığı ortaya çıktı.

İtalya Başbakanı Berlusconi'nin de katıldığı düğün töreninin seçilmesinde planın uluslararası camiada ses getirmesi planlanıyordu.

Ancak olayın zanlıları karanlık planlarını gerçekleştiremeden istihbarat ekiplerince yakalandı.

Başbakan'ın Evinin Krokisi Atabeyler'den Çıktı
Kamuoyunda Atabeyler çetesi olarak bilinen aralarında asker kökenli çete üyelerinin de bulunduğu grup ülke yönetiminin kötüye gittiği gerekçesiyle Başbakan'a suikast planları yaptığı kamuoyuna yansımıştı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü bu çeteye karşı yaptığı operasyonda Erdoğan'ın evinin krokisi buldu.

Ayrıca aramalarda yüklü miktarda patlayıcı ve çok sayıda silah ele geçirildi. Bu da Başbakan'a karşı bu çetenin bir suikast planı içerisinde olduğu yorumlarını beraberinde getirdi.

Poyrazköy Soruşturmasında Suikast İzleri
Poyrazköy soruşturması kapsamında yapılan aramalarda bir albayın makam odasında bulunan bir CD içinde "Tayyip'i Kim Vuracak" adlı bir klasör yer alıyordu.

Bu klasördeki yazışmalarda bir grup SAT komandosunun Erdoğan'a suikast planı içerisinde olduğu öne sürüldü.

Seçim Dönemimde Manipülasyon
Bölücü örgüt PKK son olarak Kastamonu ve Şırnak'ta Başbakan Erdoğan için suikast planlarını devreye soktu.

Kastamonu Ilgaz dağı eteklerinde Başbakan Erdoğan'ın seçim konvoyuna teröristler tarafından uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Saldırı sonucu bir polis memuru şehit oldu. Başbakan Erdoğan helikopterle gitmeyi tercih ettiği için konvoyda bulunmuyordu.

Bir diğeri seçim döneminde Şırnak mitingi dönüşünde ise yol kenarına döşenen 45 kilo patlayıcının güvenlik güçlerince önceden fark edilmesi büyük bir faciayı önledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte Erdoğan'a yapılan suikast planları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN