Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TSK: 85 terörist öldürüldü

Hakkari Çukurca'daki hain saldırının ardından başlatılan operasyon, üçüncü gününde...Genelkurmay Başkanlığı, son operasyonlarla ilgili bir açıklama yaptı.

Giriş Tarihi: 22.10.2011 16:55 Güncelleme Tarihi: 22.10.2011 22:21
Cihan haber ajansı Hakkari'nin Çukurca ilçesinde etkisiz hale getirilen terörist sayısının 85'e yükseldiğini duyurdu. Genelkurmay Başkanlığı gündüz öldürülen terörist sayısını 49 olarak açıklamıştı.

Kazan Vadisi'nde Kavaklı kampından oldukları tahmin edilen terörist gruba operasyon başlatılmıştı. 2 gündür süren operasyonlarda etkisizi hale getirilen terörist sayısı 85 oldu.

TRT Haber'in geçtiği son bilgiye göre ise operasyonlarda 100 terörist etkisiz hale getirildi.

İŞTE GENELKURMAY'IN RESMİ AÇIKLAMASI

Genelkurmay, terörist saldırılara karşılık vermek üzere başlatılan geniş kapsamlı operasyonla ilgili bir açıklama yaptı. Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklaması şöyle;

"1. Çukurca bölgesinde sürdürülen operasyonda;

a. 20 Ekim 2011 saat 23.00 sıralarında tespit edilen 10-15 kişilik terörist gruba,

b. 22 Ekim 2011 saat 02.30-08.30 arasında Kazan Vadisinde tespit edilen 35 kişilik terörist gruba karşı önce topçu ve müteakiben Hava Kuvvetleri uçakları ile ateş açılmış, çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği İnsansız Hava Aracı (İHA) görüntülerinden tespit edilmiştir. Bugün saat 15.00 sıralarında 35 teröristin cesedine ulaşılmıştır. Aynı saatlerde Kazan Vadisi/Cevizli bölgesinde ilk gün çıkan çatışmalarda öldüğü değerlendirilen 7 terörist cesedi bir mağara içerisinde bulunmuştur.

c. Topçu ve Hava Kuvvetleri ile ateş altına alınan ve Kazan Vadisinde etkisiz hale getirilen 35 teröristin olduğu bölgeye, 22 Ekim sabah saatlerinde Özel Birliklerin helikopter ile sevk edilmesiyle başlatılan operasyonda bir grup terörist ile karşılaşılmış ve çıkan çatışma sonucu 7 terörist daha etkisiz hale getirilmiştir.

ç. Sonuç olarak son iki günde toplam 49 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

2. Ayrıca operasyon bölgesi dışında, 21 Ekim saat 21.10 sıralarında Şemdinli/Aktütün güneyinde 20-22 kişilik terörist gruba karşı önce topçu, akabinde Hava Kuvvetleri tarafından ateş açılmış, çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği İnsansız Hava Aracı (İHA) görüntülerinden tespit edilmiştir.

3. Bölücü terör örgütü mensuplarının yurt içinde ve sınırdaki birliklerimize yönelik eylemlerini önlemek maksadıyla; sınır ötesinde birkaç, yurt içinde iki ayrı bölgede başlatılan operasyonlar devam etmektedir.

4. Ayrıca, icra edilen operasyonları desteklemek amacıyla ihtiyaç duyulan bölgelerde hava harekatı sürdürülmektedir."

OPERASYON BÖLGESİNDEN SICAK GÖRÜNTÜLER
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TSK: 85 terörist öldürüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN