Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklar çorap istedi

Bayramın ilk gününü depremin vurduğu Van'da geçiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den büyükler konteynır ve ısıtıcı, küçükler çorap istedi. Gül "Milletimiz büyük bir cömertlik gösterdi. Sağolsun halkımız da kadirşinas, herkes biliyor yapılanları" dedi

Giriş Tarihi: 7.11.2011
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kurban Bayramı'nın ilk gününü, 7.2'lik depremin vurduğu Van'da depremzedelerle geçirdi. Van ve Erciş'teki deprem alanlarında incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, "dayanışma, kardeşlik, büyük bir milletin parçaları ve fertleri olarak kucaklaşma, ihtiyacı olanlara hep beraber koşma" mesajı verdi. Cumhurbaşkanı Gül, özel uçak ANA ile dün saat 04.20'de Ankara'dan Van'a hareket etti. Gül ile Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da Van'a gitti. Gül'ü, Ferit Melen Havaalanı'nda Vali Münir Karaloğlu karşıladı. Bayram namazını Van Merkez Ulu Cami'de kılan Gül, bütün vatandaşların ve özellikle Vanlıların bayramını kutladı. Gül, deprem nedeniyle bayrama buruk bir şekilde girildiğini ifade ederek, ölenlere Allah'tan rah- met diledi. Gül, şunları söyledi: "Cenab-ı Allah böyle afetlerden bütün milletimizi, bütün insanlığı, herkesi korusun. Bugünlerde bayram, esas anlamlıdır. Bugünlerde herkesin birbiriyle daha çok dayanışması, birbiriyle daha çok kardeş olduğunu hissetmesi, hepimizin büyük bir millet olduğumuzu ve bu milletin parçaları ve fertleri olarak hepimizin birbirimize daha çok kucaklaşmamız gerektiği, ihtiyacı olanlara hepimizin, hep beraber koşmamız ve kucaklamamız gereken gündür. Bayramın anlamı bu. Böyle bir afet, böyle üzüntülü, böyle buruk bayram olmasa da zaten yapmamız gereken buydu." Camide vatandaşlarla bayramlaşan Gül ardından Kızılay tarafından kurulan Mevlana Evleri'ne geçti. Depremzedelerin şikâyetlerini dinleyen Gül, ilgililere sorunların çözülmesi için talimatlar verdi. Depremzedeler, taleplerini yazılı ve sözlü olarak Cumhurbaşkanı Gül'e ilettiler. Depremzedelerin öncelikli talepleri kışı geçirmek için konteynır ve ısınmak için elektrikli soba olurken, küçükler de çorap istedi. Gül, "Eksiklikler var. Bunlar bir günde giderilemez. Planlı, programlı bir şekilde bunların üstesinden gelinecek" derken, küçüklerin çorap isteklerinin hemen karşılanması talimatı verdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mevlana Evleri'nin küçük olmasından yakınan depremzedelere banyo ve tuvaleti olan daha büyük barınakların yakın zamanda gönderileceğini, onlandan sonra ra esas evlerin yapılacağını belirterek "Bunların hepsi kademe kademe olacak" dedi. Cumhurbaşkanı Gül, depremzedelerle kahvaltı yaptıktan sonra çadır kentten ayrıldı.

ÇADIRDA YEMEK YEDİ
Van'daki ikinci durağı Gedikbulak Köyü olan Gül, daha sonra helikopterle Erciş'e geçerek İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile Kızılay tarafından kurulan Yeni Şehir çadır kentini ziyaret etti. Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfü Akar ve Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı tarafından karşılanan Gül, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Çadırların geçici olduğunu anlatan Gül, depremzedelerin bir süre sonra yeni yapılacak evlere alınacaklarını kaydetti. Depremzedeler, "Allah sizi başımızdan eksik etmesin" diye seslenerek, yardımlar ve çalışmalardan dolayı memnuniyetlerini ifade etti. Gül, Kartal Belediyesi tarafından yaptırılan çadır yemekhanede depremzedelerle birlikte öğle yemeği yedi. Gül, daha sonra ilçe merkezinde enkaz alanlarında incelemede bulundu. Gül, daha sonra karayoluyla Van'a geçti.

BİR KÖY YERİNDE 3 KATLI OKUL BİNASI NE DEMEK?
Cumhurbaşkanı Gül, Gedikbudak köyünde, depremzedelerle bayramlaştı ve geçmiş olsun dileklerini iletti. Köylülerin havaların soğuması nedeniyle koşulların zorlaşmasından duydukları endişelerini dinleyen Gül, deprem bölgesine önümüzdeki dönemde daha güzel evlerin yapılacağını söyledi. Gül, "Şartların bir günde iyileştirilmesi mümkün değil. Yoktan var etmek Allah'a mahsus. El birliği içinde çalışılıyor" dedi. Depremde yıkılan Gedikbulak İlköğretim Okulu'nun enkazında da incelemelerde bulunan Gül, Van Valisi Münir Karaloğlu ve köy muhtarından bilgi aldı. Gül, depremden 10 dakika önce okulda toplantı yapıldığını ve binada 50 kişinin bulunduğunu öğrendiğini belirterek, "Daha büyük bir felaketten korunmuşlar" dedi. Gül, şunları söyledi: "İnsanın aklı almıyor. Bir köy yerinde 3 katlı okul ne demek? Niye yaygın bir okul olmasın? Bütün bunların ders olması gerekir. Memnuniyet verici olan şey, böyle bir günde, en acılı günde, herkes buraya koşmuş gelmiş. Milletimiz büyük bir cömertlik gösterdi. Büyük yardım kampanyaları yapıldı. Sağolsun halkımız da kadirşinas. Herkes de biliyor yapılanları. Gördüğüm girdiğim her yerde Allah razı olsun devletimizden milletimizden dediler."

DEPREMZEDE ÇOCUKLAR ÇADIRDA RÖPORTAJ YAPTI
Ankara merkezli "Gündem Çocuk" derneği gönüllülerinin öncülüğünde Erciş Stadyumu'ndaki Yenişehir Çadır Kenti'nde yaşayan depremzede çocuklar tarafından çıkarılmaya başlanan Erciş'in Genç Sesi gazetesi ilk söyleşisini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le yaptı. Gazetenin çocuk muhabir ve foto muhabirlerinin Kızılay Aşevi Çadırı'nda röportaj yaptıkları Gül'e ilk soruları, "Depremi duyduğunuzda neler hissetiniz" oldu. Gül, "İlk duyduğumda 'İnşallah şiddetli bir deprem olmamıştır, İnşallah can kaybı yoktur' diye dua ettik" karşılığını verdi. Muhabirlerin, "Siz gelmeden önce neden etraf bu kadar temiz değildi de şimdi tertemiz?" şikayetini ise Gül, "Keşke daha önce gelseymişim öyleyse" şeklinde yanıtladı. Gül, "Ama biliyorsunuz bilerek gelmedik. Gelseydik çalışmaları aksatabilirdik" diye ekledi. Söyleşi, Köşk kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Gül'ün bir çocuk gazetesinin çocuk muhabirlerine verdiği ilk röportaj oldu. Erciş'in Genç Sesi muhabirleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yla röportaj yaptı.

Evrin GÜ VENDİK/VAN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklar çorap istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN