Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hatay'daki BBC ekibi gözaltına alındı

Suriye yönetimine karşı silahlı mücadele verdiği belirtilen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanı Albay Riyad al-Asad ile konuşmak amacıyla Hatay'a gelen BBC'nin tanınmış ve kıdemli muhabiri John Simpson ve ekibi bir süre gözaltına alındı. BBC'de, ekibinin "Türk askerler tarafından gözaltına alındığını ve bir hakimin müdahalesiyle serbest bırakıldıklarını" duyurdu.

Giriş Tarihi: 25.11.2011 12:05 Güncelleme Tarihi: 25.11.2011 12:06
İngiliz yayın kuruluşu BBC muhabiri John Simpson, Riyad al-Asad'ı bulmanın ve görüşmenin çok kolay bir iş olmadığını belirterek, al-Asad'ın kamptan çıkmasına izin verilmediği ve ziyaretçi kabul edilmediğine dikkat çekti.

"Riyad al-Asad'ın kampının görüntülerini uzaktan çektiğimiz zaman bir grup Türk askeri bizi tutukladı ve yerel bir hakimin müdahalesiyle bizi serbest bıraktılar" diye yazan Simpson, Türklerin Albay Asad'ı gelecek için potansiyel önemli bir figür olarak dikkate aldığını savundu.

"SURİYE ULUSU BU DİKTATÖRÜ DEVİRMEYE KARARLI"

John Simpson, Riyad al-Asad ile sadece internet yoluyla bir mülakat yapabildiklerini belirterek, Al-Asad'ın "Suriye Cumhurbaşkanı bitti. Suriye ulusu bu diktatörü devirmeye kararlı" dediğini kaydetti.

Haberde, Suriye'de kaç askerin ayaklandığının bilinmediğini ancak albayın Apaydın kampında yanındaki kaçakların sayısı yüzü geçmediği ifade edilerek "Ancak hemen hemen her gün 2-3 askerden oluşan gruplar sınırı geçiyor"

Buna karşın BBC, bu kaçan askerlerinin tümünün Esad rejimine karşı bir iç savaşa katılmaya istekli olduğu anlamına gelmediğini savunarak, "Aslında bunların bir çoğu şiddetten kaçmak için Suriye'den ayrıldı" idaye yazdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatay'daki BBC ekibi gözaltına alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN