Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ebedi ikametgâhı TMT anıtının yanı

Giriş Tarihi: 16.1.2012
Rauf Denktaş'ın, kurucusu olduğu Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) anıtının da bulunduğu Cumhuriyet Parkı'na defnedilmesine karar verildi. Ailenin kararını Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan İrsen Küçük'e ileten Serdar Denktaş dün babasının defnedileceği alanda Başbakan Küçük'le incelemelerde bulundu. Serdar Denktaş, "TMT'nin 4 kurucusundan biri olan Rauf Denktaş için ismine ve tarihimize uygun bir yer" dedi. Anıt mezar için yarışma açılacağını ve projelerin aile tarafından da değerlendirileceğini belirten Denktaş "Müzesi ve kendi sesi ile görüntüsünden tarihimizin anlatıldığı bir salon düşünüyoruz. Halkımızın sürekli girip çıkabildiği bir yer olmasını istiyoruz" dedi. Denktaş anıt yapılana kadar babasının geçici olarak başka bir yere defninin de söz konusu olmadığını kaydetti. Başbakan Küçük de mezar yerinin Denktaş'ın mücadeleci çalışmaları ile bağdaşır bir yer olduğunu belirtti. Denktaş KKTC'de iki gün sürecek törenlerin ardından yarın toprağa verilecek.

DAVA ARKADAŞI DR. KÜÇÜK ANILDI
Kıbrıs Türk Halkının Varoluş Mücadelesi Önderi Dr. Fazıl Küçük, 28'inci ölüm yıldönümünde, kabrinin bulunduğu Anıttepe'de düzenlenen törenle anıldı. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve varoluş mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük'e "şimdi dava arkadaşın Denktaş'la buluştunuz" diye seslenerek, "Ey Doktor, rahat uyu. Sevgili halkım, siz de rahat olun. Devlet olma noktasından geri gitme yoktur" dedi.Tören, Dr. Fazıl Küçük Müzesi ile Fotoğraf Sergisinin gezilmesiyle tamamlandı. Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi'nde de, devlet protokolünün katılımı ile Dr. Küçük'ü anma etkinliği düzenlendi.

ABD'DEN BAŞSAĞLIĞI
Amerika Birleşik Devletleri (ABD), KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ölümü üzerine mesaj yayımladı ve Denktaş ailesi ile Kıbrıs Türk toplumuna başsağlığı dilediğini bildirdi. ABD Lefkoşa Büyükelçiliği Kuzey Ofisi'nden yayımlanan mesajda, "ABD, Denktaş ailesine ve Kıbrıs Türk toplumuna Kıbrıslı Türk lider Rauf Denktaş'ın vefatı nedeniyle başsağlığı diler" denildi. Mesajda, ABD'nin, "tüm Kıbrıslıların" yararı için Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulmaya yardımcı olma taahhüdünü sürdürdüğü de belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebedi ikametgâhı TMT anıtının yanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN