Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7/24 'Alo şiddet' hattı

Kadına şiddetin önlenmesi için yapılan yasal düzenleme ile "elektronik kelepçe" gündeme gelirken, 24 saat ücretsiz hizmet verecek "Alo, şiddet görüyorum" hattı için de hazırlıklar tamam

Giriş Tarihi: 10.3.2012
Her geçen gün bir yenisi daha eklenen kadın cinayetlerinin önüne geçilmesi için çözüm arayışları sürüyor. Şiddetin önlenmesi için yapılan yasal düzenleme ile elektronik kelepçeyi hayata sokmaya hazırlanan hükümet şimdi de "Alo; şiddet görüyorum" hattı kuracak. Arayanın kimliğinin gizli tutulacağı hat ülke çapında, kesintisiz ve ücretsiz olacak. 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul'da imzalanan "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi" Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sözleşme, uluslararası alanda kadına yönelik ve aile içi şiddetle ilgili ilk bağlayıcı belge olma özelliğini taşıyor. Sözleşme hükümlerine göre, taraf olan tüm ülkeler kadınlara yönelik her türlü şiddeti ve aile içi şiddeti kınayacak. Sözleşmenin amacı kadınları her türlü şiddetten korumak. Sözleşmeye göre "kadınlar" kelimesi 18 yaşının altındaki kız çocuklarını da kapsayacak. Sözleşmeye taraf olan ülkeler kadınların şiddetten arınmış yaşama haklarını sağlamak ve korumak için gerekli yasal tedbirleri alacak.

MERKEZLER KURULACAK
Şiddet
gören kadınlara ulaşabilmek için arayanın kimliğinin gizli kalmasına gereken özeni göstererek danışmanlık vermek için ülke çapında, kesintisiz (7/24) çalışan, ücretsiz telefon destek hattı kurulacak. Cinsel şiddet veya tecavüz mağdurlarına yönelik tıbbi ve adli muayene, travma desteği ve danışmanlık sağlamak üzere, kolay erişilebilir "tecavüz kriz veya cinsel şiddet yönlendirme merkezleri" kurulacak. Sözleşmenin tarafı olan ülkeler mağdurun haklarını korumaya yönelik tedbirlerin cinsiyet, toplumsal cinsiyet, ırk, renk, dil, din ve siyasi ayrım gözetmeksizin uygulanmasını güvence altına alacak. Kadına karşı şiddetin önlenmesi için uygulanacak tedbirlerin ve programların uygun biçimde uygulanması için yeterli mali kaynak ayrılacak. Her türlü şiddet eylemi hakkında düzenli aralıklarla istatistiki veri toplanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7/24 'Alo şiddet' hattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN