Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kamp Doğan'ın gerçek doğanı, Serkan binbaşı

'de şehit düşen Binbaşı Serkan Doğan, Kamp Doğan diye tanımlanan karargâhın 'gerçek doğanı' olarak anılıyordu. Genelkurmay Başkanı Özel ve komutanlarsa, 'daki birliğe moral ziyareti yapmaya hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 19.3.2012
Türkiye'nin yurtdışında Kore Savaşı'ndan bu yana en büyük kaybı olan 'deki helikopter kazası sonrasında, buradaki birliğe taziye ve moral ziyareti gündeme alındı. 16 Mart 2012 Cuma günü yerel saatle 10.25'te meydana gelen kaza haberinin Karargâh'a ulaşmasından sonra durum değerlendirmesi yapıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in kaza ile ilgili ayrıntı bilgi aldıktan sonra ilk değerlendirmesi ise "Barışın şehitleri" oldu. Önceki gün kuvvet komutanları ile birlikte kazada şehit olan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu'nun protokol subayı olan Şehit Binbaşı Serkan Doğan'ın eşini ziyaret etti. Ziyaret sonrasında "Aileler yalnız bırakılmasın" emri veren Orgeneral Özel'in komutanlarla yaptığı toplantıda da 'a önümüzdeki günlerde bir taziye ve moral ziyareti üzerinde durduğu öğrenildi. Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığın da Afganistan'a "taziye ve moral" ziyareti gerçekleştirilmesine sıcak baktığı belirtildi.

BAZI ŞEHİTLERE DNA TESTİ

17 Mart cumartesi günü Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait C-130 uçağı ile Ankara'ya getirilen şehitlerin naaşları ise Adli Tıp Kurumu ile GATA Adli Tıp Kurumu'na kondu. Burada bazı cenazelere DNA testi uygulandığı belirtildi. Bu nedenle aileler GATA'ya çağrıldı ve kendilerinden kan örnekleri alındı. Bu işlemin bitmesinden sonra 5 şehit için bugün Ankara'da cenaze töreni düzenlenecek. Bu arada Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu'nun protokol subaylarından şehit Binbaşı Serkan Doğan'ın olaydan birkaç gün önce Afganistan'ın en yüksek dağı olan Tora Bora'ya bakıp, "Zirvelerde uçmak isterim. Buraları çok seviyorum, sanki benim vatanım. Bu topraklar için can verilir" dediği öğrenildi. Arkadaşlarının, "Senin soyadın Doğan sen de uçabilirsin" esprisi üzerine ise şehit binbaşı, "Doğanlar uçabiliyor. Bir gün ben de gerçek Doğan olacağım" yanıtını verdi ve bu diyalogtan birkaç gün sonra da hayatını kaybetti.

ÇOCUKLARI ÇOK SEVERDİ

TSK'ya adımını piyade sınıfından atan ve bir süre Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde tim komutanlığı yapan Binbaşı Doğan, ardından sonra personel sınıfına geçti. Doğan, en son Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu'nun protokol subaylığını yürütüyordu. Doğan, Genelkurmay tarafından "yurtdışı tecrübesi kazansın" gerekçesiyle Afganistan'a gönderilmişti. Binbaşı Doğan, Türk askerinin Kamp Doğan olarak tanımladığı Kabil'deki karargâhta "Kampın gerçek Doğan"ı diye anılıyordu. SABAH'a konuşan Doğan'ın arkadaşları, şehit binbaşının Afganistan'da sürekli halkın arasında dolaştığını ifade etti. "Türkiye ile Afganistan arasındaki bağı önemserdi" diyen bir subay arkadaşı, "Hep Afganlar içinde olmaya çalıştı. Cenazelerinde, kurban bayramında onlarla birlikte olmaya özen gösterirdi. Çocuklara özel sevgisi vardı, onları sevindirmek için çabalardı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kamp Doğan'ın gerçek doğanı, Serkan binbaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN