Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erzincan'da da evler işaretlendi

CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, Erzincan'ın Üzümlü ilçesi Avcılar köyünde, Alevi vatandaşlara ait 2 evin duvarına yazı yazıldığını iddia etti.

Giriş Tarihi: 30.3.2012 16:43 Güncelleme Tarihi: 30.3.2012 16:45
Işık, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Adıyaman Milletvekili Salih Fırat ve Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz'la birlikte TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Daha önce Adıyaman ve İzmir'de Aleviler'e yönelik saldırıların ardından bir yenisinin de Erzincan ili Üzümlü İlçesine bağlı Avcılar köyünde meydana geldiğini ileri süren Işık, 28 Mart'ta köydeki okul bahçe duvarı ile 2 evin duvarına yazı yazıldığını söyledi. CHP'li Işık, köy halkının tedirgin olduğunu kaydetti.

Işık, insanların mezhepleriyle uğraşılmaması ve kutuplaşmaya son verilmesi gerektiğini vurgulayarak, ''Daha önce Adıyaman için 'çocuk işi' demeleri iyi niyet göstergesi değildir. Tamamen art niyet göstergesi. Yazılan yazıya baktığınız zaman, yağlı boyayla yazıldığı, çok düzenli bir şekilde yazıldığı görülmektedir. Büyük birinin ve gece vakti yaptığı bir olaydır. Yetkilileri ve Hükümeti bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz. Bu olayı şiddetle kınıyorum'' diye konuştu.

Konuyla ilgili gerekli yerlerle görüştüğünü, ilçe kaymakamının olayın ''provokasyon'' olduğunu, jandarma komutanının ise araştırmanın sürdüğünü söylediğini belirtti.

Işık, 19 Mart'ta Sivas olayları ile ilgili miting yaptıklarını, bu olayla birlikte Başbağlar katliamını da kınadıklarını dile getirerek, basının Başbağlar olayına değinmeden konuyu manşetlere çektiğini iddia etti. Işık, olayın bunun peşine gelmesinin de manidar olduğunu vurguladı.

Bakan Şahin'e çağrı

CHP'li Fırat da Adıyaman'daki olaya değinerek, ''Olayın üzerinden 35 gün geçmesine rağmen herhangi bir yakalanan kimse yok. İçişleri Bakanı'nı göreve davet ediyorum. Kızılay'da demokratik haklarını kullanmaya çalışan insanlar üstüne gaz bombası atacağına ve döveceğine, esas önemli olan Türkiye'nin Alevi ve Sünni kardeşliğini bozmaya çalışan, provokasyon yapmaya çalışan insanları tespit edip bulmaktır. Adıyaman'da da bir gelişme yok'' dedi.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de Aleviler'in 72 millete bir gözle baktığını ve kan dökmeme geleneği ile bilindiğini ancak yüzyıllarca zulümlere direnerek inancını koruduğunu söyledi.

Aygün, ''Herkes ayağını Türkiye'de denk almalı. Bu çatışma ortamı Türkiye'ye kaybettirir. Meclis'te dindar, kindar nesil diyerek politika yapılmaz. Bir kez çeşitli gruplar birbirine düştü mü, bunun önünü ne Başbakan alır ne siyaset kurumu alır'' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erzincan'da da evler işaretlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN