Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balyoz'da 'bilirkişi' tartışması

Balyoz davasında, sanık avukatlarının dinlenmesi için duruşmaya bilirkişi getirmeleri tartışmalara neden oldu.

Giriş Tarihi: 5.4.2012 13:31 Son Güncelleme: 5.4.2012 14:06 ABONE OL
Mahkeme, her sanığın tanık dinleterek yargılamanın önüne kilit vurabileceğini belirtti ve tüm sanık ile avukatların 3 kişilik bilirkişi heyeti oluşturmalarını istedi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Balyoz davasında tutuklu sanık Aydın Sezenoğlu ve avukatı Ali Sezenoğlu, 5 nolu harddisk ile 11,16 ve 17 nolu CD'lerle ilgili bilirkişi Tevfik Koray Peksayar'ın, sanık Ömer Faruk Ağa Yarman da bilirkişi olarak Türker Gülüm'ü dinlenmesini istedi. Ergin Saygun ise eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'un tanık olarak dinlenmesini talep etti.

Duruşmaya verilen aranın ardından Başkan Ömer Diken, davada 365 sanığın yargılandığını kaydetti. Bu aşamada her sanığın ayrı bir tanığın dinlenmesini isteyebileceğini, bunun da yargının önüne kilit vurulmasına sebep olabileceğinin altını çizdi. Diken sanıklara, avukatlarının bir araya gelerek 3 kişiden oluşan bir bilirkişi oluşturabileceklerini açıkladı.

Başkan Ömer Diken, CMK'nın 178. maddesindeki tanık dinletilmesi hakkını sanıklara verebileceklerini ancak yargılamanın önünün kesilmemesi için böyle bir tedbir aldıklarını söyledi. Avukat Ali Sezenoğlu ile bazı sanıklar da hazırda bulunan bilirkişilerin dinlenmesini, çelişkilerin ortadan kalkması durumunda başka tanık dinlenmesine gerek kalmayacağını, çelişkilerin devam etmesi halinde de mahkeme tarafından oluşturulacak bir bilirkişi heyetine dosyanın gönderilerek inceletilmesini istedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz'da 'bilirkişi' tartışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA