Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yerlerde yatıyorlar

Yangın felaketinin yaşandığı cezaevinde, kapasitenin 4 katı kadar insan kalıyor. Yeni inşa edilecek ve 2 bin kişi kapasiteli cezaevinin yer tahsisi bile yapıldı ancak hizmete girmeden bu facia yaşandı

Giriş Tarihi: 18.6.2012
Şanlıurfa Cezaevi yıllardır SOS veriyordu. Bazı sivil toplum ve meslek kuruluşlarının hazırladığı raporlara göre, 300 kişilik kapasiteli cezaevinde sayı zaman zaman 1100'e kadar çıkıyordu. Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç de dün "Cezaevinde 1059 kişi kalıyor" diyerek son durumu özetledi. Hukukçular, Diyarbakır E tipi, Mardin, Erzurum, Bitlis, Batman cezaevlerinde de benzer sorunların hüküm sürdüğüne işaret ediyor.

10 KİŞİLİK KOĞUŞTA 30 KİŞİ...

Cezaevinin fiziki yetersizliğini tespit eden Cezaevi Müdürü Akif Bakkal da bir yandan suçlulara sosyal alan açarken, bazı alanları da koğuş yaptı. Örneğin yıllar önce konferans salonu olan yerler bölünerek koğuş haline getirildi, bahçeden koğuş yapıldı. Sadullah Ergin'in Adalet Bakanı olmasından sonra da Başsavcı Mustafa Yalçın cezaevi için somut adımlar atmaya başladı. Nihayet geçtiğimiz aylarda bir yer bulundu ve Belediye'den yerin tahsisi yapıldı. Sırrın Mahallesi'ndeki yeni cezaevinin Adalet Bakanlığı'na devrinin bittiği ve 2 bin kişi kapasiteli olacağı belirtiliyor. Şanlıurfa Barosu 13 Nisan 2011'de yaptığı basın açıklamasında, GAP'la artan istihdamın kente göçü hızlandırdığını, buna bağlı olarak dava sayısında artış olurken, tutuklu ve mahkûmların konulduğu cezaevinin yetersiz kaldığı vurgulandı. Sorunlar şöyle sıralandı:
Cezaevinde kapasitesinin 3-4 katı oranda insan kalıyor, aşırı yoğunluk dayanılmaz bir hal aldı.
10 kişilik koğuşlarda 30 tutuklu ve mahkûm kalıyor. Mahkûmlar yerde yatmak için bile sıraya giriyor.
Koğuşlarda bir tuvalet bulunuyor ve günde 4 kez 1'er saat su veriliyor.
Her mahkûma sadece iki dakika ihtiyaç süresi düşüyor.

KAVGA NEDENİ VANTİLATÖR MÜ?
Cezaevinde 2 grup arasında çıkan ve faciayla sonuçlanan olayların fitilini, vantilatör kavgasının ateşlediği öne sürüldü. Buna göre, aralarında zaten gerginlik olan 2 grup, vantilatörün kimi serinleteceği konusunda kavgaya tutuştu ve bu kavga, 13 kişinin ölümüne neden olan olayları tetikledi.

GÜLTEN KIŞANAK 'IN İDİASI
Şanlıurfa'ya gelen BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak da vantilatör konusunda ikinci bir iddia ortaya atarak şöyle konuştu: "Şanlıurfa cezaevinde bulunan milletvekili arkadaşımız İbrahim Ayhan'dan net bir bilgi elimize ulaştı. Aynı koğuşta kalan yaralı olan ve revire götürülen iki tutuklu yapılan haksızlıklara karşı koğuşu ateşe verdiklerini söyledi. Koğuştaki vantilatör sökülmek istenmiş ve bundan dolayı olay kaynaklanmış. Şanlıurfa gibi dayanılmaz bir sıcak olan kentteki cezaevinde vantilatörleri sökmeye çalışınca gerginlik çıkmış." Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise cezaevlerindeki dolulukla ilgili problemi aşmak üzere hazırlanan eylem planı çerçevesinde 196 yeni ceza infaz kurumu yapımının planlandığını aktardı. Bakan, sıcak havaya yönelik tedbirler içinse "İklim şartlarının getirdiği bir takım zorlukların idareciler tarafından nazara alınarak tedbirler geliştirilmesi gerekir. Şu anda vantilatör veriliyor. Ama ilave tedbirlerle ilgili de görüşeceğim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerlerde yatıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN