Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Elebaşı sorguda'

Teröre karşı ortak mesaj verebilmek için bütün siyasi liderlerin cenazede birlikte olma kararı aldıklarını söyleyen Gül, "Ümit ediyorum 'Gaziantep ruhu' iyi bir mesaj olur" dedi

Giriş Tarihi: 24.8.2012
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kırgızistan yolunda uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı:
Gaziantep'teki cenazeye tüm liderlerin katılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Maalesef son dönemde terörist faaliyetler daha çok hissedilmeye başlandı. Bayram gününü büyük acılar yaşayarak geçirdik. Gaziantep'teki terörist saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın arasında küçük çocuklar vardı. Orada cenaze namazını kıldıran imam bile o küçücük çocuklar için 'çocuk niyetine' dedi. Böyle günlerde teröre karşı hep beraber durabilmek çok önemlidir. Biz ve bütün liderler, siyasetçiler 'Hep beraber gidelim' dedik. Bu konuda birlik ve beraberliğimize verdiğimiz önemi gösterelim dedik. Aynı safta birlik beraberlik içinde durduk. Herkesin aynı safta olması önemlidir. Böyle günde herkesin ayrı telde çalması doğru olmaz. En azından şu anda herkesin teröre karşı birlik olacağını göstermesi lâzım. Bu ne kadar uzun sürerse terör de o kadar geriler. Bu bir dönemin meselesi değil, geniş bir sürecin meselesi. Bu meselenin bizim tarafımızdan gelecek nesillere daha ağır iletilmemesi lâzım. Terörle mücadelede herkesin farklı düşünceleri olabilir. Ama önerileri saygıyla dinlememiz ve yıkıcı olmamamız lâzım. Güvenlik güçlerinin tamamı işbirliği içinde büyük bir fedakârlıkla mücadele ediyor. Terör örgütü bu yılı var olup olmama yılı ilân etti; güvenlik güçleri de bunun farkında. Önceden her şeyi takip edip önlem alıyorlar. Ümit ediyorum "Gaziantep ruhu" iyi bir mesaj olur. Bundan sonrasına da katkı sağlar.
İstihbarat zafiyeti mi var?
Maalesef bu terör olayları yaşanıyor. Ama şunu söylemek istiyorum; Böyle saldırılar gerçekleştiğinde hemen 'İstihbarat ve güvenlik birimleri çalışmıyor mu, bunlar önceden haber almıyor mu?' deniliyor. Aksine istihbarat örgütü son dönemde çok iyi çalışıyor. Bu tür olaylar için de uyarıda bulunuyor. Terör örgütü bazı hadiselerde etkisiz hale getirildi ya da önceden yaptığımız hamlelerle başarısız kılındı. Fırsat verilmedi. Büyük kayıpları oldu. Bu planları tutmayınca daha kalleşçe girişimlerde bulunacağı uyarısı zaten yapılmıştı. Açıkçası net olarak söyleyeyim istihbarat birimlerimizin ortaya çıkardığı çok sayıda olay var ama hepsi açıklanmıyor. Bunlar büyük olaylar olsa bile söylenmiyor. Ama maalesef aradan bir tanesi kaçınca, Gaziantep'te olduğu gibi üzücü olaylar da gerçekleşebiliyor. Bunların çoğunun failleri yakalanıyor. Meselâ Gaziantep'teki saldırının birinci derecede sorumlu organizatörü şu an sorguda. Başka yakalanan şüpheliler de var. Sorgulama neticesinde mahkemeye çıkartılacaklar. Güvenlik güçlerimiz, kamera görüntüleriyle tüm detayları inceliyor. Daha önceki olaylarda olduğu gibi bunda da er geç failler cezalandırılacak. Meselâ iki yıl önce dershaneye giden genç bir kızımıza yapılan saldırının failleri yakalandı.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Elebaşı sorguda'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN