Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emekli generalden kafaları karıştıran açıklama

'daki patlamanın nedeni hakkında soru yöneltilen Emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk, " olma ihtimali kaza olmama ihtimaline göre çok düşük" derken, Emekli Albay Mithat Işık ise "Acemi askerlere mühimmat teslim edilmesi yanlıştır" dedi.

Giriş Tarihi: 6.9.2012 14:24 Güncelleme Tarihi: 6.9.2012 14:28

Emekli Tuğgeneral Solmaztürk, katıldığı bir televizyon programında "Kaza olma ihtimali kaza olmama ihtimaline göre çok düşük. Bu mühimmat düşmekle patlamaz. Kaza ise akıl almaz bir kaza" dedi. Solmaztürk şunları söyledi; "Açıkça söylüyorum. Eğer 21:15'te bu patlama sayım sırasında olduysa bunun kabul edilebilir hiçbir tarafı yok. Hiçbir asker bunu kabul edemez. Savaşın ortasında değiliz ki, neden gece yapalım sayımı. Şırnak'ta olsa, çatışma varken olsa anlarım. Ama Afyon'dasınız. Gece görüş koşulları bu kadar sınırlı. Bunun hiçbir açıklaması yok."

EMEKLİ ALBAY MİTHAT IŞIK: "ACEMİ ASKERLERE MÜHİMMAT MI TESLİM EDİLİR?"
Emekli Albay Mithart Işık ise bir başka TV kanalına yaptığı açıklamada "Cephanelik yapılırken belli standartlara uyulur. Bu olayın oluş şeklini çok objektif bir raporlar hatasıyla sevabıyla çok iyi şekilde hazırlamak lazım. Bu bir idari zayiat ve çok üzücü. Cephanelikte bulundurulan el bombasının fünyesi takılı olmaz eğer böyle bir şey varsa çok yanlış. Cephaneliğin yapılış yerinde mi yanlış var, seçilen personelde mi yanlış var bunların çok iyi tespit edilmesi lazım. Bu askerler saat kaçta çalışmaya başladı, bu çalışmasının 21:00 den sonra yapılması için çok mu aciliyet vardı? Acemi askerlere mühimmat teslim edilmesi yanlıştır" dedi.

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI: PATLAMANIN SEBEBİ BİLİNMİYOR
Genelkurmay Başkanlığı 25 askerin şehit olduğunu açıklarken patlamanın sebebiyle ilgili herhangi bir bilgi vermedi. Genelkurmay'ın açıklamasında, "05 Eylül 2012 tarihinde saat 21.15 sıralarında, Afyonkarahisar'da konuşlu Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığına bağlı Mühimmat Depo Komutanlığında, el bombalarının depolandığı bir cephanelikte yapılan çalışma esnasında, henüz bilinmeyen bir nedenle meydana gelen patlama sonucunda, 25 askerî personel şehit olmuş, 4 askerî personel hafif şekilde yaralanmıştır" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emekli generalden kafaları karıştıran açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN