Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erken yerel seçim 27 Ekim 2013'te

Erken yerel seçim tarihi olarak 3 Kasım 2013'ü öneren CHP, kabul görmeyince 2 partinin teklifini dışardan destekleme kararı aldı

Giriş Tarihi: 7.9.2012
AK Parti ve MHP, yerel seçimlerin 27 Ekim 2013'te yapılması konusunda anayasaya geçici madde eklenmesiyle ilgili anayasa değişikliği teklifini ortak imzayla verecek. İki parti arasındaki mutabakata CHP'den ise "mahcup" destek geldi. 3 Kasım 2013 önerisi kabul görmeyen CHP, anayasa değişikliği teklifine imza vermeyecek ancak Meclis Genel Kurulu'nda 27 Ekim 2013 teklifine "evet" oyu kullanacak. MHP'den ise AK Parti'ye "erken yerel seçim ve dokunulmazlıklar aynı değişiklik teklifinde yer alsın" önerisi gelirken AK Parti bu öneriye sıcak yaklaşmadı. MHP ile yerel seçimlerin 27 Ekim 2013'te yapılması için anayasaya geçici madde eklenmesi konusunda 30 Ağustos'ta uzlaşma sağlayan AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli dün önce CHP'nin kapısını çaldı. Yaklaşık 40 dakika süren görüşmeye CHP'den Grup Başkanvekilleri Muharrem İnce ve Emine Ülker Tarhan katıldı. Görüşmede yerel seçim tarihi olarak 3 Kasım 2013'ü öneren CHP tarafı, 2 partinin anlaştığı teklife imza vermeyeceği ancak Meclis Genel Kurulu'nda destekleyeceğini bildirdi. AK Parti Grup Başkanvekili Canikli, dokunulmazlıklarla ilgili çalışmalarının da olduğunu belirtirken İnce ve Tarhan "O konuda tavrımız belli, biliyorsunuz" karşılığını verdi.

MHP GÖRÜŞMESİ

Canikli, CHP'den sonra MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'la yaklaşık 30 dakika görüştü. Görüşmede, Vural, yerel seçimlerin 27 Ekim 2013'te yapılmasıyla ilgili anayasaya geçici madde eklenmesini öngören teklifte milletvekili dokunulmazlığının da yer almasını ve 2 maddelik anayasa değişikliği teklifi verilmesini önerdi. Canikli ise dokunulmazlıklarla ilgili çalışmalarının devam ettiğini ve Meclis açıldığında bu konunun gündeme geleceğini belirtti. Vural, MHP'nin önerisiyle ilgili "Dayatmamız yok, olursa iyi olur dedik. Ancak bu konuda AKP'de böyle bir eğilim almadım. AK Parti'nin niyeti, bizim ise somut teklifimiz var. Sanırım bu konuda kafalar Meclis açıldığında netleşecek" diye konuştu. Vural, CHP'nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatili nedeniyle 3 Kasım 2013'te yerel seçimlerin yapılması önerisini ise "CHP şunu mu zannediyor; milletin bir eli yağda bir eli balda. Fırsatını bulduğunda tatile gidiyor" şeklinde değerlendirdi.

TATİL GEREKÇESİ
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, AK Parti ve MHP arasında 'mahcup birlikteliğin, koalisyon ortaklığına dönüştüğünü savunarak şöyle konuştu: "Biz Ana muhalefet partisi olarak seçime en hazırlıklı partiyiz. Seçimden kaçtığımız falan yok. 'İstiyorsanız hemen yapalım, 2013'ün baharında yapalım dedik.' 27'si Pazar, 29'u Cumhuriyet Bayramı. Arada 28'i kalıyor. İnsanlar tatili belki birleştirebilir. O yüzden 3 Kasım'ın daha uygun olacağını söyledik. AKP, pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da MHP ile anlaşmış durumda. Biz o metne imza atmayacağımızı ama destekleyeceğimizi söyledik."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erken yerel seçim 27 Ekim 2013'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN