Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özel: Nezaketsizlik olur diye reaksiyon vermedim

Genelkurmay Başkanı Özel Afyon Valisi'nin kilim hediye ettiği görüntüler için, "Ani gelişen durum karşısında, saygısızlık olmasın diye tepki vermedim. Yapılan yorumlar üzüntüme üzüntü kattı" dedi

Giriş Tarihi: 9.9.2012
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nun armağan ettiği kilime ilişkin kamuoyundan gelen eleştiriler karşısındaki suskunluğunu bozdu. Özel, Vali'nin tavrını "rutin gelenek" olarak yorumladı ancak fotoğrafların yayınlanmasına tepki gösterdi: "Nezaketsizlik olmaması için reaksiyon vermedim. Yapılan yorumlar üzüntüme üzüntü kattı." Özel dün şu değerlendirmelerde bulundu: "Depo mahallinde yaptığım incelemeden sonra, mülki ve yerel yöneticilerin gösterdikleri duyarlılık ve destek için 'teşekkür etmek' amacıyla Sayın Vali'yi ziyaret ettim. Rutin bir faaliyet olarak Valilik Şeref Defterini imzaladım ve 'ziyaret anısı' olarak kendisine bir şilt takdim ettim. Makam odasındaki kısa ziyaretim esnasında ise Sayın Vali tarafından benzer bir uygulama yapıldı. Sayın Vali'nin sergilediği tutumun devletimizin bir geleneği olduğunu ve sergilenen davranışın elim olayla hiçbir ilişkisinin olmadığını düşünüyorum."

'YAYIMLANMASI ÜZDÜ'
Özel, Vali'nin makam odasında sergilenen davranışın görüntülenmesi, görüntünün valilik sitesinde yayımlanması ve bu yayım üzerine medya kuruluşlarında yorumların yer almasının ise kendisini son derece rahatsız ettiğini belirterek, "Sayın Vali'nin şahsına ve makamına nezaketsizlik olmasın düşüncesiyle ani gelişen davranış karşısında herhangi bir reaksiyon gösteremedim" dedi. Afyonkarahisar'da 25 askerin şehit olduğu patlama sonrası kente gelen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e hediye veren Vali İrfan Balkanlıoğlu da eleştirilere, "Genelkurmay Başkanı'na verdiğimiz hediyeyi birisi görse, Afyonlu'nun reklamı olacak, olaya bu yönden bakmak gerek" dedi.

VALİ: AMAÇ TANITIM...

Balkanlıoğlu, yöre halkını düşünerek hediyeleri verdiğini belirterek şöyle konuştu: "Valilik makamını ziyarete gelenlere Afyonkarahisar'ı tanıtan, anlatan hediyeler takdim ediyoruz. Bu hediyeler de bu kapsamda verilen hediyelerdir. Şehrin tanıtımını yapıyoruz. Maddi değeri olmayan hediyeler bunlar. Amaç bu hediyeleri verdiğimiz kişilerin sayesinde yapılacak olan reklam ve yöre halkına maddi yönden yardımcı olmaktır. Düşünün, Genelkurmay Başkanı'nın hediyeyi koyduğu yerde birisi görse, Afyonlu'nun reklamı olacak, olaya bu yönden bakmak gerek." Vali Balkanlıoğlu, Özel'e Afyon mermerinden yapılmış bir satranç takımı, el dokuması Bayat kilimi ve Kurtuluş Savaşı'nın simgelerinden olan Utku Anıtı figürünün bulunduğu plaket takdim etmişti. Gelen tepkilerin ardından haber ve fotoğraflar, valiliğin sitesinden kaldırdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel: Nezaketsizlik olur diye reaksiyon vermedim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN