Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HAS Parti kapandı rota AK Parti

HAS Parti kongresi dün son kez toplandı ve delegeler 12'ye karşı 165 oyla partinin feshine karar verdi. Genel Başkan Kurtulmuş, "Başbakan'ın samimi teklifi sözümüzün gücünü ve itibarını göstermektedir" dedi

Giriş Tarihi: 20.9.2012
Genel Başkanlığı'nı Numan Kurtulmuş'un yaptığı HAS Parti, olağanüstü kongresinde partinin kapatılması kararı aldı. Kurtulmuş ve arkadaşları, 22 Eylül'de yapılacak tören ile AK Parti'ye katılacak. HAS Parti'nin olağanüstü kongresi dün parti genel merkezinde yapıldı. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından oluşturulan divan başkanlığına Ahmet Demircan seçildi. Kongre gündeminin 9'uncu maddesi olan oylama öncesinde, partinin kapatılmasından yana olanlar ile partinin devam etmesi görüşünde bulunanlar, sırayla söz aldı. Konuşmaların ardından delegeler oy vermek için sandık başına gitti. Genel Başkan Numan Kurtulmuş, kongrede yaptığı konuşmada, AK Parti'ye katılmalarını şöyle değerlendirdi: "Sayın Başbakan'ın bu samimi teklifine olumlu yanıt verdik. Bu teklif aslında sözümüzün gücünü ve itibarını göstermektedir. Bu teklif, yeni Türkiye'nin inşasını birlikte gerçekleştirme teklifidir. Sorumluluk bilincimizi, milletimize olan taahhüdümüzü ve Sayın Başbakan'ın samimi ve iyi niyetli davet ve talebini ciddiye aldık, değerlendirdik ve AK Parti ile bütünleşme yönüne doğru eğilimimizi kamuoyu ile paylaştık. Bugün çok şükür karşı karşıya kaldığımız bu davet ve teklif, HAS Parti'nin sayısal gücünden öte HAS Parti'nin sözünün kıymetinden, sözünün itibarından dolayıdır. Biz siyaseti kişisel hesapların ve ikbalin aracı olarak değil, medeniyetimizi ihya ve inşa etmenin bir imkanı olarak görüyoruz. Servet, makam, mevki, şan, şöhrete dönüp bakmıyoruz."

ARBEDE YAŞANDI

HAS Parti'nin kapatılmasına başından biri karşı çıkan İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu, AK Parti'ye katılmak konusunda ikna olmadığını söyledi. Bekaroğlu'nun konuşmasının ardından, partinin kapatılmasını isteyenler ile istemeyenler arasında kısa süreli arbede ve tartışma yaşandı.

165 FESİH, 12 HAYIR

Kayıtlı 218 delegeden 179'unun oy kullandığı kongrede, 165 fesih yönünde verildi. 12 delege kapatmaya karşı çıktı, 2 oy da geçersiz sayıldı. Böylece HAS Parti'nin fesih süreci başlamış oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HAS Parti kapandı rota AK Parti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN