Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Danıştay'a yeni başsavcı

Turgut Candan'ın emekli olması nedeniyle boşalan Danıştay Başsavcılığına Mevlüt Çetinkaya seçildi.

Giriş Tarihi: 23.9.2012 14:27
Turgut Candan'ın yaş haddinden emekli olmasıyla boşalan Danıştay Başsavcılığı'na, 12. Daire Üyesi Mevlüt Çetinkaya seçildi.

Danıştay Genel Kurulu'nca yapılan seçimde 15. Daire Üyesi Ahmet Başpınar ile yarışan Çetinkaya, 84 üyenin oyuyla Danıştay'ın yeni Başsavcısı oldu.

Çetinkaya, Merkez Valisi iken 21 Ocak 2008'de Cumhurbaşkanı'nın kontenjanından Danıştay üyeliğine seçildiğini belirtti.

Arkadaşlarının önerisiyle Başsavcılığa aday olduğunu söyleyen Çetinkaya, ''Arkadaşlar teveccüh gösterdiler. Zaten emekliliğime 2 yılım var. Onurlu bir görev olduğu için kabul ettim'' dedi.

Çetinkaya, tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

Yeni yapılan düzenleme ile görev dağılımı yapıldığını ve bazı ilk derece davalarının Danıştay'dan alındığını hatırlatan Çetinkaya, bu kapsamda Danıştay'daki savcı sayısında da azalmaya gidildiğin belirtti.

Çetinkaya, ''Danıştay'ımızın iş yükünü azaltmak, dosyaları hızlandırmak için dengeli şekilde Danıştay'ın süratine biz de yardımcı olacağız'' diye konuştu.

Özgeçmişi


Mevlüt Çetinkaya, 9 Ocak 1950'de Çankırı Orta'da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden 1975 yılında mezun olan Çetinkaya, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nde memur, Çankırı Valiliği'nde kaymakam adayı, Sivas Hafik, Kayseri Tomarza ve Ağrı Hamur kaymakamı, İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü'nde şube müdürü, daire başkanı, genel müdür yardımcısı ve genel müdürlük yaptı.

Niğde ve Kayseri valisi olarak görev yapan Çetinkaya, merkez valiliği görevini sürdürürken 16 Ocak 2008'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Danıştay üyeliğine seçildi. Mevlüt Çetinkaya, evli ve iki çocuk babası.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Danıştay'a yeni başsavcı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN