Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad'ın bombasına misliyle cevap

tarafından atılan iki top mermisinin 'yi vurmasına Ankara'nın tepkisi sert oldu Şam yönetimine anında cevap veren Türkiye, radarla belirlenen hedefleri top ateşiyle vurdu

Suriye ordusu tarafından atılan havan toplarının Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde 5 sivil vatandaşı öldürmesi üzerine Ankara, Suriye'ye misillemede bulundu. BM Şartı'nın 51. maddesi çerçevesinde, "meşru müdafaa" hakkı kullanılarak, Türkiye'ye saldırının geldiği askeri hedefler, Türk topçu unsurları tarafından vuruldu. Son 15 gün içinde Suriye ordusunun Akçakale'ye yönelik topçu ateşinin artması ve sivil yerleşim yerlerinin isabet alması üzerine okulların tatil edilmesi, bazı mahallelerin boşaltılması kararı alan Ankara, dün öğleden sonra Suriye topçusunun ateşi ile 2 anne ve 3 çocuğun ölmesi, 2'si ağır 10 vatandaşın yaralanması üzerine "aynen karşılık" verdi. Suriye tarafındaki askeri unsurlar saat 18.15'ten itibaren vuruldu. Bir süre önce sınıra yerleştirilen ileri teknoloji ürünü radarlar, topçu ateşinin Suriye ordusundan geldiğini noktası noktasına tespit etti. Lazerle işaretlenen askeri hedefler vurulurken sivil kayıplar yaşanmamasına özen gösterildi.MECLİS TOPLANIYOR
Başkent, saat 16.30'dan itibaren alarma geçerken, Dışişleri Konutu'nda hareketli saatler yaşandı.Dışişleri Bakanı Davutoğlu, resmi görüşme programlarını iptal ederek, bakanlık bürokratlarını topladı. Aynı dakikalarda Başbakan Tayyip Erdoğan da programını değiştirdi ve ilgili bakan ve danışmanları ile biraraya geldi. Erdoğan'ın, yeni Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyeleri ile buluşacağı yemeğe katılmayacağı açıklandı. Erdoğan, Elazığ ve Erzurum'da denetlemelerde bulunan Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ile Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç'i arayarak bilgi aldı.

TEZKERE MECLİS'TE

Bakan Davutoğlu da Arap Birliği, BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun, Genel Sekreterin Suriye Özel Temsilcisi Ahtar Brahimi ve NATO Genel Sekreteri Rasmussen ile görüşerek, olaylar hakkında bilgi verdi. Ankara'da tansiyonun yükseldiği akşam saatlerinde TBMM'nin bugün yapacağı olağan toplantının saati de değiştirildi. Bu kapsamda muhalefet partilerinin grup başkanvekillerine haber verildi. Toplantı saat 10.00'a alındı. TBMM'de grubu bulunan partilere iletilen ilk bilgi, "AK Parti MYK seçimi yapılacak, Meclis'i biraz erken toplayalım" yönünde oldu. İlerleyen saatlerde Suriye ile ilgili tezkere hazırlığı bilgisi de aktarıldı. Geceyarısı kabinede imzaya açılan tezkere Meclis'e gönderildi. Meclis Genel Kurulu'nun bugün Suriye tezkeresini görüşmek üzere toplanması bekleniyor. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural tezkereye hayır oyu vereceklerini söyledi. BDP'nin de 'hayır' oyu vereceği bildirildi.

"ACİL"KODLU ZİRVE
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, uluslar arası görüşme trafiğinin ardından Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Resmi Konut'a geçti. Saat 20.20'de başlayan geniş kapsamlı değerlendirme toplantısına Erzurum'dan dönen Genelkurmay Başkanı Org. Özel'in yanısıra, Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, ve Genelkurmay 2. Başkanı Org. Hulusi Akar da katıldı. Toplantıda, uluslararası hukukun Türkiye sağladığı haklar masaya yatırıldı. BM Şartı'nın 51. maddesi işletildi. Aynı şekilde NATO Anlaşması'nın 5. maddesinde de "Üye ülkelerden birine yapılan tecavüz, tamamına yapılmış kabul edilir" hükmü yeralıyor.

TARİHİ AÇIKLAMA

Saat 22.00'de Başbakanlık'tan yapılan tarihi açıklamada ise şöyle denildi: "Bugün saat 16.30 sularında Suriye rejim güçlerince açılan top ateşi sonucunda Şanlıurfa'ya bağlı Akçakale ilçemizde beş vatandaşımız hayatını kaybetmiş 10 vatandaşımız yaralanmıştır. Bu menfur saldırıya sınır bölgesindeki silahlı kuvvetlerimiz tarafından angajman kuralları doğrultusunda anında gereken karşılık verilmiş, radarla tespit edilen Suriye'deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur. Olayla ilgili olarak Başbakanımız Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Dışişleri Bakanlığımız tarafından gerekli diplomatik girişimler derhal başlatılarak BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun ve BM Konseyi üyesi bazı ülkelerin dışişleri bakanlarıyla telefon görüşmesi yapılmıştır. Bu çerçevede NATO Genel Sekreteri Rasmussen ile telefon görüşmesi yapılmış, NATO Konseyi'nin acil olarak toplanması kararlaştırılmıştır. Türkiye angajman kuralları ve uluslar arası hukuk çerçevesinde Suriye rejiminin ulusal güvenliğimize yönelik bu tür provokasyonları asla karşılıksız bırakılmayacaktır." Akçakale'den Suriye'deki hedeflere gece boyunca topa atışı yapıldı. Suriye tarafında şiddetli patlamalar yaşandığı gözlendi. Türkiye silahsız F4 keşif uçağının uluslar arası sularda 22 Haziran'da düşürülmesinin ardından Suriye'ye karşı "angajman kurallarını" değiştirmişti.

AKÇAKALE'DE 3'Ü ÇOCUK 5 KİŞİ ÖLDÜ - TIKLAYIN

TÜRKİYE SURİYE'DE NEREYİ VURDU? - TIKLAYIN

NATO: TÜRKİYE'YE DESTEĞE HAZIRIZ - TIKLAYIN

ABD'DEN ESAD'A SERT TEPKİ - TIKLAYIN

"BARDAĞI FAZLASIYLA TAŞIRDI" - TIKLAYIN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'ın bombasına misliyle cevap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN