Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TSK'nın vurduğu hedefler yerle bir oldu

Şanlıurfa'nın ilçesine tarafından dün atılan top mermilerine karşılık veren Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), tespit ettiği hedefleri etkisiz hale getirdi. TSK'nın verdiği karşılıkta 30'un üzerinde Suriyeli askerin etkisiz hale getirildiği öğrenildi.

Giriş Tarihi: 4.10.2012 15:41 Güncelleme Tarihi: 4.10.2012 17:57

'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinden dün saat 15.00 sularında atılan top mermilerinden bazıları Akçakale'de halkın yaşadığı mahallelere isabet etti. Top mermisinin patlamasıyla bir anne ve 2 çocuğu olmak üzere toplam 5 kişi feci şekilde hayatını kaybetti.

Olayın akabinde Başbakanlık'tan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı; ''Bu menfur saldırıya, sınır bölgesindeki Silahlı Kuvvelerimiz tarafından kuralları doğrultusunda anında gereken karşılık verilmiş, radarla tespit edilen Suriye'deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur."
İlk etapta Diyarbakır'dan kalkan keşif jetleri, top mermisi atan ağar silahların koordinatlarını tespit etti. Suriye sınırındaki son durumu anlık rapor eden jetler, sınır boyuna daha önce yerleştirilen TSK'ya ait birliklere iletti. Koordinatları alan tanklar, olayın akabinde ve gece yaptığı isabetli atışlarda Suriye tarafındaki tankları ve topları vurdu. Adeta yerle bir olan Suriye birliklerinden 30'un üzerinde askerin öldüğü ve çok sayıda tankın imha edildiği öğrenildi.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER!


ANGAJMAN KURALLARI


Angajman kelime olarak yükümlülük altına girme, taahhüt etme, toplumsal, siyasal bir eylemin içinde yer alma ve ona bağlanma anlamlarını taşıyor. 'Angajman Kuralları' ise bir ülkenin başka bir ülkenin hava sahasını ihlal etme veya ülke topraklarında oluşacak bir tehdide karşı yapılacak askeri müdahaleleri kapsıyor. Bir silahlı çatışmada uygulanacak kurallar Lahey ve Cenevre Antlaşmalarıyla belirlenmiş. Ancak Angajman Kuralları bu uluslararası düzenlemelerden ayrılıyor. Devletler ya da NATO gibi örgütler barış ve silahlı çatışma zamanı, silahlı kuvvetlerinin operasyonlarda ne şekilde davranacağını, hangi durumlara nasıl tepki vereceğini, kendileri talimatnameler yoluyla tespit ediyor.

Modern anlamda 'Angajman Kuralları'nın doğuşu, Kore Savaşı zamanında ABD Genelkurmayı'nın general MacArthur'a ilettiği talimatlara dayanıyor. Angajman kuralları her devletin her operasyona göre belirlediği talimatlardan ibaret. Hangi hedeflere ne şekilde operasyon düzenleneceği, hangi hedeflere saldırılmayacağı, ateş açılırsa ne şekilde buna cevap verileceği gibi konular düzenleniyor.

Konuyla ilgili daha önce Başbakan Tayyip Erdoğan, uçağın düşürülmesi sonrası şu açıklamayı yapmıştı: "TSK'nın angajman kuralları değişmiştir. Suriye sınırında yapılacak tüm ihlallere karşılık verilecektir. Bundan böyle Türkiye'ye yaklaşan her askeri unsur hedef olacaktır."

Suriyeyi Türk Fırtınası vurdu

ESAD'IN BOMBASINA MİSLİYLE CEVAP - TIKLAYIN

İŞTE SURİYE'NİN VURDUĞU O EV

TÜRKİYE SAVAŞA MI GİRDİ? - TIKLAYIN

TÜRKİYE SURİYE'DE NEREYİ VURDU? - TIKLAYIN

NATO: TÜRKİYE'YE DESTEĞE HAZIRIZ - TIKLAYIN

ABD'DEN ESAD'A SERT TEPKİ - TIKLAYIN

"BARDAĞI FAZLASIYLA TAŞIRDI" - TIKLAYIN

AKÇAKALE'DE 3'Ü ÇOCUK 5 KİŞİ ÖLDÜ - TIKLAYIN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TSK'nın vurduğu hedefler yerle bir oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN