Türkiye'nin en iyi haber sitesi

' darbeyi Eylül 1996'da söyledi'

Hasan Celal Güzel, dönemin Jandarma Genel Komutanı 'ın 28 Şubat'ı kendisine Eylül 1996'da yaptıkları bir görüşmede söylediğini anlattı

Giriş Tarihi: 1.11.2012
Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu bünyesindeki 28 Şubat alt komisyonu SABAH Gazetesi yazarı Hasan Celal Güzel'i dinledi. 28 Şubat döneminde tam bir darbe yapıldığını söyleyen Güzel, 28 Şubat'ın gerçek sorumlusunun Demirel olduğunu kaydetti. MGK'nın 28 Şubat'ta darbe cuntası olarak kullanıldığını savunan Güzel, Erbakan için de "Erbakan Şeytan kovalamaktan abdest almaya fırsat bulamadı. Ne yazık ki o da ürkekti. Defalarca nacizane tavsiyede bulunmama rağmen o hep bekledi, yanlış hesap yaptı" ifadesini kullandı. Güzel, ilk kez açıkladığını belirterek, 28 Şubat darbesini, dönemin Jandarma Genel Komutanı Teoman Koman'ın kendisine Eylül 1996'da yaptığı görüşmede söylediğini kaydetti. Güzel, "Teoman Koman paşayı tanır ve severdim, darbeci oldu sonra. Beni davet etti saatlerce konuştuk. Darbe yapacaklarını başbakan olarak da beni ya da Mesut Yılmaz'ı düşündüklerini söyledi. Ben ayağa fırladım beni nasıl düşünürsünüz ben bu kadar alçak mıyım dedim" diye konuştu. Koman'la konuşmasını Erbakan'a ve Demirel'e de aktardığını belirten Güzel, "Cumhurbaşkanı'na 'dikkat edin bu defa da cumhurbaşkanlığından gidebilirsiniz, bunların niyeti bozuk' dedim. Cumhurbaşkanının işine yaradı, orada nasıl kalabileceğini planladı. Ona mani olayım derken yardımcı oldum ne yazık ki" dedi. Komisyonda BÇG'nin faaliyetleriyle ilgili bazı belgeleri de okuyan Güzel, Batı Çalışma Grubu'nun Nisan ayı başından itibaren teşkilatlanmaya başladığını, Çevik Bir'in imzasını taşıyan 'Batı Çalışma Konsepti' belgesinde CHP'nin desteklenmesi gerektiğinin de belirtildiğini kaydetti. Güzel "28 Şubat bal gibi darbedir, tank da top da vardır, cunta da vardır" dedi.

ELKATMIŞ: TEPKİ VERİLMEDİ
Meclis Komisyonu Refahyol döneminde Meclis Susurluk Komisyonu başkanlığı yapan eski Nevşehir Milletvekili Mehmet Elkatmış'ı da dinledi. Elkatmış siyasilerin 28 Şubat'a alkış tuttuğunu savunarak şunları söyledi: "Darbelerin suç ortağı bütün siyasilerdir. Buna ben de dahil olmak üzere. Gerekli tepki verilemedi. 28 Şubat'a alkış tutuldu. Omurgasız siyasilerin de en az darbeciler kadar payı vardır." Komisyonda ayrıca dönemin Kültür Bakanı İsmail Kahraman ile BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de dinlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Teoman Koman darbeyi Eylül 1996'da söyledi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN