Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şeb-i Arus töreninde bir ilk yaşandı

Başbakan Erdoğan ve CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı Şeb-i-Arus törenlerinde bu yıl ilk kez protokol konuşmaları yapılmadı

Giriş Tarihi: 18.12.2012
Konya'da düzenlenen Hz.Mevlana'yı anma 739,Vuslat Yıldönümü Şebi Arus törenleri dün gece muhteşem bir törenle gerçekleştirildi. Başbakan Erdoğan'ın yanısıra CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı törende bu yıl protokol konuşmaları yapılmadı. Törende şu gelişmeler yaşandı:
KATILIM YÜKSEK: Şeb-i Arus törenine katılım üst düzeyde gerçekleşti. Başbakan Tayyip Erdoğan törene kızı Sümeyye Erdoğan'la geldi. Erdoğan'a Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman da eşlik etti. Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya da katıldı.
KILIÇDAROĞLU İLE SELAMLAŞTI: Başbakan Erdoğan salona Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahman ile girdi. Erdoğan girdikten hemen sonra CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da salona CHP'li Gürsel Tekin ile birlikte giriş yaptı. Kılıçdaroğlu koltuğuna ilerlerken Erdoğan'ın önünden geçti, iki isim baş selamıyla birbirlerini selamladı. Tören esnasında Erdoğan Tacikistan Cumhurbaşkanı ile sık sık sohbet ederken CHP lideri ile Erdoğan arasına Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve eşi oturdu.
MÜZİK ZİYAFETİYLE BAŞLADI: Şeb-i Arus törenleri Ahmet Özhan'ın verdiği mini konserle başladı. Daha sonra 37 semazenin semahıyla devam etti. Sema sonunda dua edildi. Duaya Erdoğan ve Kılıçdaroğlu ile birlikte tüm salon katıldı. Tören Fatiha okunarak sona erdi.
TWİTTER MESAJLARI: CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu tören sırasında Twitter'dan mesajında. "Dünyada sevgiye dair ne varsa ben orada varım, savaşa dair ne varsa ben orada yokum. Mevlana'nın yolunda Konya'dayız" dedi.

"TÖRENİ GÖLGELİYOR"
Törende bu yıl bir ilk yaşandı. Önceki yıllarda protokol konuşmaları çerçevesinde önce Diyanet İşleri Başkanı, bakanlar, ardından anamuhalefet partisinin genel başkanı, son olarak da Başbakan konuşuyordu. Bu kez protokol konuşmaları, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in ev sahibi sıfatıyla yaptığı "Hoşgeldiniz" konuşmasıyla sınırlı kaldı. Erdoğan, konuşmama kararını, Şebi Arus törenlerinin ruhuna uygun olmadığını düşündüğü için aldı. Erdoğan'ın "Konuşmalar anma törenini gölgeliyor. Bizim konuşmamıza gerek yok, dinleyelim" dediği öğrenildi.BİZ MEVLANA TORUNUYUZ, BUNLAR CÜCE
Başbakan Erdoğan, hükümetin dış politikasını eleştiren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na Konya'dan, Mevlanalı yanıt verdi. Erdoğan, işadamlarına ödül töreninde şunları söyledi:
* BİZ OSMANLI TORUNUYUZ: İhracatı 36 milyar dolardan alarak 150 milyar dolara çıkardık. Aktif bir dış politikanız olmazsa bu rakamlara ulaşamazsınız. 'Diğer ülkelerle neden ilgileniyorsunuz?' diyorlar. İlgileniyoruz, çünkü biz Hazreti Mevlana'nın torunlarıyız. Çünkü biz Hint Yarımadası'na orada zulme uğrayan insanlar için donanma gönderen Osmanlı'nın torunlarıyız, onun için ilgileniyoruz.
* BUNLAR CÜCE: Ta Açe'ye kadar... Deprem yardımı için Açe'ye gittik. Açeliler Sultan Abdülhamit adına hala hutbe okutulduğunu söyledi. Böyle bir ecdadın torunu olacaksın, dünyadaki bu zulme duyarsız kalacaksın. Var mı böyle bir şey? Ama bunların büyük devlet olma diye bir ufku yok. Bunlar cüce, cüce, bunlardan bir şey olmaz.
* KONYA'YA GELECEK YÜZÜMÜZ OLMAZ: Bazılarının yüzleri olur, çünkü yüz dediğiniz zaman olayı sadece şu fiziki anlamdaki yüzle görmeyin ruha bakın, o önemli. Eğer Filistin'e eğer Suriye'ye karşı sessiz tepkisiz kalırsak bizim de Konya'ya gelecek yüzümüz olmaz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şeb-i Arus töreninde bir ilk yaşandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN